Przygotowanie budynku do zimy
2006-08-16

     Koszty ogrzewania naszych domów rosną z roku na rok. Chciałem podać parę sposobów jak niewielkimi nakładami finansowymi możemy zmniejszyć koszty ogrzewania swoich budynków.

1.
Ekrany zagrzejnikowe - to najczęściej folia aluminiowa z cienką warstwą styropianu. Ekrany chronią przed bezpośrednim nagrzewaniem ściany przy grzejniku i ucieczką ciepła na zewnątrz. Zwłaszcza jeśli grzejnik schowany jest we wnęce czyli ściana w tym miejscu jest cieńsza. Folia aluminiowa odbija promieniowanie cieplne a styropian izoluje nie dopuszczając do ogrzewania ściany. Jeżeli pomiędzy ścianą a grzejnikiem mamy kilka centymetrów luzu, zalecam przyklejenie dodatkowych 2-5cm styropianu, zanim założymy właściwy ekran z folią.

2.
Docieplenie sufitu w piwnicy - polegające na przyklejeniu płyt styropianowych gr. 2-6cm. Grubość styropianu uzależnić od istniejącej wysokości pomieszczeń piwnicznych. Pamiętam gdy sam przykleiłem styropian na suficie w piwnicy, zimą temperatura na parterze była wyraźnie wyższa niż poprzedniego roku przy podobnym sposobie eksploatacji pieca. Płyty styropianowe możemy zostawić bez malowania i tynku lub otynkować tynkiem cienkowarstwowym, ale wtedy koszty są znacznie wyższe.

3.
Docieplenie strychu. Najwięcej ciepła w naszych domach ucieka przez dach. Jeżeli w budynku istnieje strych nawet o niewielkiej wysokości (sam się czołgałem przy ocieplaniu) koniecznie należy tam położyć warstwę izolacji cieplnej. Można tu zastosować styropian, wełnę mineralną lub watę szklaną. Należy jednak pamiętać, że efektywna grubość izolacji dachu wynosi 15-20cm. Jeżeli mamy położone 5cm wełny lub styropianu i wydaje nam się że to wystarczy bo jest cieplej niż kiedy tej izolacji nie było - jesteśmy w błędzie. Ta inwestycja czyli 15-20cm izolacji zwróci nam się już po paru latach. Na izolacji wcale nie musimy wykonywać wylewki cementowej. Należy pamiętać, aby przed wykonaniem ocieplenia ułożyć na posadzce strychu warstwę folii paroizolacyjnej. Może to być zwykła folia ogrodnicza. Płyty styropianowe układać warstwami mijankowo. Wełnę możemy układać w kawałkach jednakowej grubości np.20cm, ale musimy zadbać o ścisłe przyleganie bocznych powierzchni płyt do siebie, aby izolacja była skuteczna.

4.
Sprawdzenie szczelności okien i drzwi. Nawet stare drewniane okna i drzwi możemy lepiej przygotować do zimy przyklejając uszczelki z gąbki lub gumy. Pamiętajmy, że nie należy przyklejać uszczelek w czasie mrozów. Skontrolujmy stan okien dopóki na zewnątrz są jeszcze dodatnie temperatury.

5.
Eksploatacja kotłów c.o. Chodzi o takie regulowanie pieca w czasie spalania węgla, aby temperatura w pomieszczeniach ogrzewanych wynosiła 20-22 stopnie. Często grzejemy zbyt intensywnie, temperatura na grzejnikach wynosi 70-90 stopni, a w mieszkaniu 25-28stopni. Cierpią na tym nasze gardła i jesteśmy zmuszeni nadmienie wietrzyć - wypuszczamy ciepło przez okna. Najlepiej metodą prób przygotować tabelę przy jakiej temperaturze na zewnątrz i temperaturze wody w kotle - jak ciepło jest w mieszkaniu. Swoje zapiski możemy powiesić w kotłowni obok pieca i korzystać z nich przez najbliższe zimy. Nie wspominam tutaj o ocieplaniu ścian zewnętrznych, ani o zamontowaniu kominka z wkładem grzewczym, bo są to już bardzo duże wydatki. Mam nadzieję powrócić do nich jeszcze przed nastaniem zimowych chłodów. Zachęcam do dociepleń w swoich budynkach.

powrót do listy