Wszystkie budynki energooszczędne wymóg UE
2015-07-30

Termomodernizacja to najważniejsze założenie podwyższenia efektywności energooszczędnej, która jest najważniejszym założeniem polityki energetycznej Unii Europejskiej. Jednym z efektów ma być budowa wyłącznie energooszczędnych budynków, a więc zmniejszenie zużycia energii i kosztów utrzymania.

 

Pierwsze odczuwalne zmiany mają pojawić się w 2018 roku. Wtedy to wszystkie budynki użyteczności publicznej mają wykazywać zerowe zużycie energii, a więc być energooszczędnymi. Od 2020 roku niskoenergetyczne mają być już wszystkie nowo powstające budynki. Przebudowa czekać będzie również te istniejące budynki. Przede wszystkim czeka je termomodernizacja, a więc docieplenie i wymiana okien, a przede wszystkim przebudowa systemów wentylacji. Koszty tych zmian spadną na fundusze unijne, a także NFOŚiG. Wszystko zaś prowadzić ma do popraw efektywności energetycznej.

 

Specjaliści od dawna mówią o tym, że budowa energooszczędnego domu to koszt wyższy o zaledwie 4-5 %, zaś jego utrzymanie jest niższe o 50% względem tradycyjnie budowanego domu. Dodatkowo budynki wyposażone są w urządzenia umożliwiające gromadzenie energii odnawialnej i udostępnianie jej dostawcom prądu.
www.ml.pl
powrót do listy