Czy warto kupować budowlane podróbki?
2009-08-13

Czy warto kupować budowlane podróbki?

 

Podrabiane produkty pojawiają się wszędzie, nie tylko w branży tekstylnej i przemyśle fonograficznym. Niestety kupowanie budowlanych podróbek może okazać się niebezpieczne w skutkach.

 

Różnorodność produktów na rynku budowlanym powoduje kłopoty związane z wyborem producenta lub usługodawcy. Renomowane firmy oferują solidne materiały objęte gwarancją, mimo skutecznych systemów promocji, czasami przegrywają ceną z produktami niskiej jakości, które zazwyczaj nie spełniają wymogów certyfikacji. Wciąż istnieje grupa drobnych producentów, którzy kosztem bezpieczeństwa konsumenta i uczciwości, wytwarzają produkty niewystarczającej jakości.

 

Kupując materiały budowlane należy przede wszystkim koncentrować się na jakości, która jest bezpośrednim gwarantem bezpieczeństwa. Eksploatowany budynek poddany jest wielu próbom. Wysokie i niskie temperatury, opady atmosferyczne, obciążenia, czynniki chemiczne i biologiczne wpływające na stan budynku są najlepszym testem jakości.

 

Najrozsądniejszym, z ekonomicznego punktu widzenia, rozwiązaniem jest zaopatrywanie się w hurtowni lub sklepie z długoletnią tradycją. Tego typu placówki po wieloletniej współpracy z producentami uzyskują specjalne rabaty i zniżki. Składy budowlane Felix dzięki rzetelnej współpracy z firmami budowlanymi, pozyskują produkty w korzystnej cenie. Dodatkowo stając się stałym klientem jednej placówki często zostajemy nagradzani rabatem.

 

Skutki korzystania z budowlanych podróbek mogą okazać się zatrważające. Pożar domostwa, zatrucie tlenkiem węgla, niska jakościowo wentylacja, która zaowocuje wilgocią i zagrzybieniem. Budując dom, remontując mieszkanie w rzeczywistości nie stać nas na tanie rozwiązania. Decydując się na nie, należy liczyć się, z dodatkowymi kosztami wymiany, remontów i napraw.

 

Nierozsądni inwestorzy kupując drugorzędne imitacje, zdarza się, iż nabywają produkt wadliwy i niedoskonały. Częsty brak instrukcji montażu w połączeniu z reżimem eksploatacji stają się przyczyną wielu wtórnych zagrożeń.

 

Najczęstsze problemy związane ze stosowaniem budowlanych podróbek, to zła jakość produktu. Procesy sprzedaży utrudnia niekiedy brak dokumentacji uprawniającej do sprzedaży (np. aprobaty technicznej) lub niezgodność produktu z posiadaną aprobatą techniczną. Warto dodać, iż stosowanie tanich substytutów materiałów, które obniżając koszty, nie gwarantują ekologicznej czystości i poczucia bezpieczeństwa. Korzystanie z podróbki budowlanej jest dodatkowo utrudnione, gdy brakuje dodatkowych akcesoriów gwarantujących prawidłowe funkcjonowanie w systemie.

 

Stosowanie dobrych jakościowo materiałów budowlanych to obowiązek każdego wykonawcy. Należy zastanowić się, nad kupnem nieznanych produktów sprzedawanych w promocjach, które zazwyczaj są jedyną możliwością zbytu. Często rozsądniejszym wyborem jest nabycie materiałów u sprawdzonych producentów, którzy od lat funkcjonują na rynku, przez co mogą zaoferować rozsądną cenę za produkty doskonałej jakości.

 

Inwestycje budowlane zmuszają do dalekowzroczności. Kupując materiały dobrej jakości, zaoszczędzimy na późniejszych remontach i wymianach usterek, które często zdarzają się przy korzystaniu z tanich podróbek. Sytuacja gospodarcza sprawiła, że popyt na rynku budowlanym kształtowany jest głównie przez atrakcyjną cenę. Jest to główną przyczyną pojawienia się towarów złej jakości i podróbek.

 

Warto pamiętać także o tym, że podróbki bywają droższe niż oryginalne materiały. Wszystko za sprawą przemyślanej taktyki marketingowej, kupujący patrząc na wysoką cenę produktu, jest przekonany o jego oryginalności. Zdarza się także tak, iż klient został oszukany, nabył towar podrobiony, mimo iż sprzedawca zapewniał o jego oryginalności. W takiej sytuacji nabywca może żądać unieważnienia zawartej umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń.

 

Oszukany konsument, w przypadku zastosowania wobec niego nieuczciwej praktyki rynkowej, ma ponadto ma prawo domagać się zaniechania jej oraz usunięcia skutków owej praktyki. Dodatkowo może wnosić o zasądzenie odpowiedniej sumy pieniężnej na cel społeczny związany także z ochroną konsumentów. Sprzedawca podróbek budowlanych powinien być świadomy, iż podlega odpowiedzialności karnej.

 

 

Specjalista budowlany

mgr.  Raksimowicz Aneta

powrót do listy