Przewożenie psa w samochodzie
2015-09-19

Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemności, ale także mnóstwo codziennych obowiązków. Jest on zdany na nas, ponieważ sam nie może wyprowadzić się na spacer, a ani zdobyć jedzenia. Dlatego gdy wyjeżdżamy na wakacje czy weekend za miasto, czasami trudno jest znaleźć kogoś, kto będzie chciał nas zastąpić w tych obowiązkach. Gdy nie mamy innego wyjścia, można zabrać czworonoga na wakacje. Co zrobić, by bezpiecznie i spokojnie przetrwał podróż i wakacyjny odpoczynek?

 

  1. Jeżeli piesek jest niewielkich rozmiarów, może z nami podróżować w specjalnym transporterze. Ten rodzaj przewożenia pupila sprawdzi się doskonale w transporcie zbiorowym, jak autobus czy pociąg. Jeżeli podróżujemy autem, dobrze jest przygotować na siedzeniu miejsce dla psa i zaopatrzyć go w specjalne szelki, które pozwolą zapiąć go w  miejscu na pasy bezpieczeństwa. Gwarantuje mu to swobodę ruchów, jednocześnie nie będzie on się przemieszczał po samochodzie i w razie kolizji, także będzie bezpieczny.
  2. Nowe miejsce dla psa to mnogość zapachów i ciekawostek. Gdy spuścisz go ze smyczy pilnuj, by się nie zgubił, nie zna bowiem terenu i będzie mu trudno trafić do wynajętego na okres wypoczynku mieszkania. Dobrze, gdy posiada przy obroży adresówkę lub numer telefonu do właściciela. Wtedy, nawet gdy się zagubi, łatwiej będzie go odnaleźć.
  3. Pamiętaj, by mieć ze sobą zestaw do posprzątania po swoim pupilu. Nikt z nas nie lubi spacerować po psich kupach, dlatego bądź odpowiedzialny!
  4. Zadbaj, by pies miał świeżą wodę do picia. Jeżeli zabierasz go na daleki spacer, gdzie trudno będzie o butelkę wody, zabierz ze sobą picie i miseczkę, by móc go napoić.
  5. Respektuj, że są miejsca, w których obecność psa jest nie tylko niemile widziana, ale również zabroniona. Dzieje się to najczęściej na terenie plaż, parków narodowych czy miejsc chronionych z jakiś szczególnych względów. Wtedy Twój pupil niestety nie ma tam wstępu. Coraz częściej spotykamy jednak wydzielone miejsca, gdzie właściciele mogą pojawiać się ze swoim czworonogiem, sytuacja tak ma miejsce na przykład na nadbałtyckich plażach. Trzeba pamiętać również, że są strefy, gdzie pies nie może biegać bez smyczy i kagańca, zaopatrz się w nie więc przed wyjazdem, by potem uniknąć kłopotów.
  6. Podczas podróży można złagodzić psu nieprzyjemności związane z podróżą, podając mu wcześniej aviomarin lub  środki, które pozwolą mu się wyciszyć. Jednak większość psów podróżuje z przyjemnością i łatwo dostosowuje się do warunków podróży. Nie należy bezpośrednio przed podróżą karmić pupila, a także należy pamiętać, żeby zatrzymywać się co jakiś czas, pozwolić psu się wysikać i podać mu wodę do picia.

jeżeli martwimy się o stan naszej tapicerki w samochodzie, można ją zabezpieczyć kocem lub specjalnym pokrowcem samochodowym, który uchroni nasz siedzenia przed sierścią, brudem i zanieczyszczeniami.

powrót do listy