Czy można zapobiec pleśni na ścianach?
2015-09-28

Izolacja domu to podstawa i choć na pierwszy rzut oka jej wykonanie może wyglądać na precyzyjne i wysokiej jakości to jednak prawdziwy sprawdzian przyjdzie wraz z pierwszym deszczem. Wilgoć to największy wróg niemal każdego rodzaju ścian, od drewna zaczynając na betonowych bloczkach kończąc. Stąd już tylko jeden krok do pleśni i grzyba. Jak się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć?


 


Najbardziej newralgicznym punktem, gdzie prawdopodobieństwo wystąpienia tych dwóch pasożytów jest bardzo duże, jest poddasze, a w nieco starszym budownictwie również piwnica. Wilgoć, a za nią pleśń i grzyb mogą się jednak pojawić również w innych pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Ich zwalczanie jest bardzo trudne i żmudne, bo raz ujawnione będą powracać niczym katar alergika. Do tego wszystkiego są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie u dzieci, a u astmatyków mogą zagrażać nawet życiu.


 


Co ważne, najczęstszą przyczyną wystąpienia takich problemów nie są źle zabezpieczone ściany np. poprzez niskiej jakości materiały elewacyjne, ale właśnie zbyt szczelna izolacja. Nie zapominajmy, że w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka, czyli tam, gdzie podłączona jest instalacja wodno-kanalizacyjna, pojawienie się pleśni czy grzyba jest bardzo prawdopodobne. O zabezpieczeniu przed ich wystąpieniem należy pomyśleć już na etapie budowy domu. Zbyt szczelne plastikowe okna to prawdziwa zmora nowej cywilizacji budowlanej. Stare drewniane okna, powodujące liczne przeciągi, zapewniały doskonałą cyrkulację. Dziś zamykając się zbyt szczelnie zapraszamy do domu pasożyty. Najlepiej więc nieco te okna rozszczelnić, a w kuchni i łazience obowiązkowo zainstalować wentylator. Wyjściem, by pleśń nie osiadała na ścianach może być wyłożenie ich materiałem wykazującym większą odporność, jak fugi epoksydowe czy farby antypleśniowe.  


Jeśli jednak za późno na takie zabiegi, powinniśmy sięgnąć po osuszacze powietrza. Urządzenia te pochłaniają wilgoć znajdującą się w powietrzu, która osiada w takim osuszaczu w postaci wody. Sprawdzą się również preparaty na bazie chloru, które nakładamy w podatnych na pleśń miejscach. Jest to jednak zabieg, który trzeb powtarzać, bo nie usunie on problemu na stałe.
Felix
powrót do listy