Na ratunek swoim plecom!
2015-10-02

Długotrwałe siedzenie lub stanie w jednej pozycji niestety w dłuższej perspektywie prowadzi do bólu kręgosłupa w rożnych jego odcinkach, a w rezultacie może skutkować chorobami zwyrodnieniowymi, które powodują ból i uścisk. W codziennym życiu oraz pracy trudno jednak uniknąć takich sytuacji, jednak to nie oznacza, że nie możemy walczyć z tym problemem. Łagodzenie skutków i bólu kręgosłupa najłatwiej zniwelować przy pomocy odpowiednio dobranej aktywności fizycznej, które powinna przynieść ulgę i zapobiec powstawaniu zwyrodnień. Dla kręgosłupa dobre jest pływanie, joga i spokojne rozciąganie. Nie służy mu za to bieganie oraz sporty, w których wykonuje się podskoki, ponieważ destabilizują one kręgosłup. Wielu z nas powie, że skąd brać na to czas? Wystarczy jednak niewielka, ale regularna porcja ruchu, by utrzymać kręgosłup w dobrej kondycji. 

Podczas wykonywania pracy należy siedzieć na wygodnym i dobrze wyprofilowanym krześle, dobranym do charakteru naszej pracy. Co jakiś czas dobrze wstać i wykonać kilka drobnych ćwiczeń jak skłony i rozciąganie mięśni pleców, które spowodują, że ból nie będzie narastał, a mięśnie się rozluźnią.
Ważne jest również utrzymywanie właściwej pozycji podczas siedzenie. garbienie się sprzyja powstawaniu stanów bólowych i zwyrodnieniom kręgosłupa. Ważne jest także odpowiednio wyprofilowane siedzenie i oparcie oraz podpórka pod łokcie, które będą utrzymywały właściwą pozycję ciała. Monitor powinien być ustawiony na wysokości oczu, nadgarstki podczas pisania na klawiaturze powinny być oparte na biurku. Warto wykorzystać każdą sytuację, by wstać i rozciągnąć się. Możesz rozmawiać przez telefon chodząc, jeżeli potrzebujesz czegoś z szafy, nie podjeżdżaj do niej na krześle, ale wstań i podejdź, przy okazji rozprostujesz kości.

Aneta R

powrót do listy