Zdążyć przed zimą, czyli przegląd dachu
2015-10-07

Na zimę póki co się nie zanosi, ale jak to zwykle bywa ta lubi przychodzić z zaskoczenia. Dlatego też należy się na nią odpowiednio przygotować i przeprowadzić wszelkie niezbędne naprawy, remonty, zabezpieczenia. Jesień, zwłaszcza tak ciepła i słoneczna, to doskonały moment na uszczelnienie nie tylko okien, ale przede wszystkim dachu, by nadchodzące mrozy nie uprzykrzały nam życia w domowym zaciszu.

 

Okna, drzwi, wywiewy zapewniają nam odpowiednią wentylację przez cały rok. Pozwalają nie tylko zabezpieczyć się przed wilgocią, ale również zimnem. Podczas gdy na wiosnę raczej rozszczelniamy okna, jesienią raczej je uszczelniamy. Ma to nie tylko znaczenie dla właściwej temperatury wewnątrz domu, ale również na bilans energetyczny. Zasada jest prosta: im lepiej zabezpieczone okna i drzwi, tym mniej energii elektrycznej zużywamy. Ogromną rolę w tym wszystkim odkrywa również dach, bo nie dość, że zajmuje sporą powierzchnię, to jeszcze bezpośrednio wystawiany jest na działanie warunków atmosferycznych.

 

Oczywiście odpowiednią izolację domu wykonuje się już na etapie jego budowy. Właściwie zrobiona daje gwarancję kilku lat spokoju. Jednak w przypadku domów liczących już kilka lat, taki przegląd przed zimą jest obowiązkowy. Dzięki temu unikniemy nie tylko późniejszych dużych remontów czy wymiany całego pokrycia dachowego, ale i zaoszczędzimy nieco na ogrzewaniu. Dach podobnie jak samochody czy urządzenia elektryczne podlega eksploatacji, a więc konieczne są sezonowe przeglądy. Należy pamiętać, że im bardzie skomplikowana konstrukcja dachu, z wieloma załamaniami i łączeniami, tym więcej występuje newralgicznych punktów. To właśnie przy kominach, łączeniach ze ścianami czy koszami zbiera się wilgoć, która może uszkodzić izolację dachu.

 

W trakcie budowy domu szczególnie pamiętać należy o warstwie wstępnego krycia. Zazwyczaj tworzy ją folia lub membrana dachowa, której kolejne części łączy się ze sobą na zakładkach, osiągając w ten sposób szczelność. Pomocne mogą okazać się również wstęgi i sznury butylowe, które świetnie wiążą ze sobą różne materiały: drewno, folię, szkło. Jeśli szczelność budzi nasze wątpliwości w takich miejscach, jak okap czy kalenica. Wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się taśma kalenicowa, która dzięki swojej plastyczności dopasuje się do różnych konstrukcji dachu. 
Felix
powrót do listy