Lakier do podłogi – jaki wybrać?
2015-10-26

Podłoga na błysk to marzenie każdej gospodyni domowej. Jak się okazuje marzenie to nie jest trudne do zrealizowania. Wystarczy tylko wybrać odpowiedni lakier do podłogi. O tym decyduje nie tylko rodzaj drewna, ale również stopień oświetlenia pomieszczenia czy nasze własne upodobania. Jak dobrać lakier, by służył nam długo i cieszył nasze oczy?


 Parkiet dawniej był wyznacznikiem luksusu, dziś pokrywa podłogi co drugiego domu i choć na fali są ostatnio panele, naturalne drewno wciąż ma swoich zagorzałych zwolenników. Pamiętajmy jednak, że zdecydowanie się na parkiet wiąże się z włożeniem dużej ilości pracy, najpierw w położenie go, a później we właściwe pielęgnowanie. Kiedy jednak podejmiemy już decyzję czy układamy go tradycyjnie czy w jodełkę i mamy za sobą cyklinowanie, najwyższy czas położyć właściwy lakier.


 


Podstawowym kryterium, jakie powinniśmy przyjąć jest rodzaj drewna: iglaste lub liściaste. Parkiet sosnowy najlepiej pokryć lakierem alkidowym uretanowym, uretanowo-alkidowym. Przed malowaniem należy jednak dokładnie pozbyć się żywicy, która może później spłatać nam figla i zniszczyć nawierzchnię. Wystarczy jednak użyć acetonu lub benzyny, a specjalną mieszanką załatać miejsca, w których występowała żywica.


 


Do parkietu bukowego lub dębowego powinniśmy zastosować lakier elastyczny (poliuretanowy, uretanowy, uretanowo-alkidowy). Pamiętajmy bowiem, że drewno, również to na podłoże pracuje, klepki z czasem się rozchodzą i wgniatają, więc lakier nie powinien odłazić w newralgicznych miejscach. Dokładnie też upewnijmy się czy dany lakier pasuje do naszego gatunku drewna tak, by przypadkiem go nie przyciemnić.


 


Bez problemu też znajdziemy w sklepach lakiery o egzotycznego parkietu. Zanim jednak go położymy, najpierw należy odpowiednio odizolować drewno. Jest to konieczne, żeby nie zniszczyć cennego drewna lakierem, a z drugiej strony, by pozbyć się eterycznych olejków, które wydzielają niektóre gatunki.


 


Pozostaje jeszcze wybór pomiędzy lakierem błyszczącym, półmatowym i matowym. Oczywiście, aby najbardziej wyeksponować taką podłogę zaleca się zastosowanie lakieru z połyskiem, który warto zastosować również w słabo oświetlonych pomieszczeniach. Tam, gdzie naturalne światło dociera w bardzo dużej ilości najlepiej postawić na półmat, by nie potęgować efektu odbijania światła. Mat wybierajmy do takich pomieszczeń, gdzie nie będzie to odgrywało żadnej roli lub tam, gdzie akurat pasuje to do naszej wizji wystroju wnętrza. 
AnetaR

powrót do listy