Jak zbudować solidne ściany?
2015-11-21

Budowanie domu, choć niektórym może się tak właśnie kojarzyć, w niczym nie przypomina budowania z klocków lego. Owszem, poszczególne elementy ściany muszą być ze sobą dobrze połączone, ale w przypadku budowania prawdziwych ścian nie wystarczą same cegły czy bloczki betonowe. O wiele trudniej też zachować pion, uniknąć pęknięć czy słabo wiążącej zaprawy. Jak więc stawiać ściany, by były trwałe, solidne i nie zawaliły się przez kolejnych kilkaset lat?


 


Pierwszym, a zarazem najważniejszym aspektem budowania solidnych ścian jest właściwe wyprowadzenie pionu i poziomu. W przeciwnym razie ściany będą krzywe, a takie ściany nie potrzebują wiele by się zawalić. Dlatego też pierwszą warstwę należy położyć na zaprawie cementowej, bo można nią w łatwe sposób wyrównać różnice w poziomie górnej powierzchni ścian fundamentowych. Jej grubość nie powinna jednak być większa niż od 1 do 3 cm. Jak pierwsze wymurowuje się narożniki ścian, a dopiero później łączy się je ze sobą kolejnymi elementami. Zazwyczaj ten ostatni trzeba będzie dociąć. Pamiętajmy też że kolejne warstwy też należy kłaść w takiej kolejności, ale w odwrotnym kierunku niż poprzednia, by te docinane elementy nie znajdowały się bezpośrednio nad sobą.


 


Również wtedy trzeba zachować wątek. Co to oznacza? To, że kolejne elementy pionowe nie mogą być nakładane w jednej linii. Układa się je na tzw. mijankę, a więc z przesunięciem spoiny pionowej przynajmniej o kilka centymetrów. Z kolei w przypadku ścian działowych, które łączymy ze ścianami zewnętrznymi, wykorzystujemy metodę przewiązywania elementów murowych lub łączniki stalowe.


 


Wypada wrócić również do kwestii samej zaprawy. O ile pierwsza warstwa zawsze powinna być cementowa o tyle zaprawę na kolejne należy wybierać pod względem materiału, który je tworzy. Niewłaściwy wybór, może spowodować powstawanie mostków termicznych, które zaniżają wartość izolacyjną ściany. Gładkie materiały łączymy spoinami klejowymi lub piankowymi. Te o nierównej powierzchni, jak pustaki najlepiej związać zaprawą termoizolacyjną. I tu musimy też pamiętać o takiej samej grubości spoin, po pierwsze ze względu na zachowanie poziomu ściany, a po drugie ze względu na nie generowanie dodatkowych kosztów. Zazwyczaj spoina powinna mieć między 8 a 15 mm.


Na koniec zwróćmy uwagę na odpowiednie zbrojenia, szczególnie w strefie podokiennej. Tak zabezpieczone ściany będą nie tylko solidne, ale nie sprawią również większych kłopotów na etapie wykańczania. 
AnetaR

powrót do listy