Jak zachować prywatność w gęstej zabudowie
2015-12-13

Jednym z częstych problemów, z którym zmagają się właściciele domów jest bliskość sąsiednich zabudowań, co przyczynia się do pewnego dyskomfortu, poczucia braku prywatności. W takich sytuacjach zazwyczaj wykorzystuje się zewnętrzne, ogrodowe rozwiązania – przede wszystkim stawianie wysokich płotów, murków, ażurowych ścian, daszków, markiz bądź sadzenie krzewów tworzących żywopłoty. 
okna można wyposażyć w rolety (zewnętrzne lub wewnętrzne) bądź zasłony. Warto także zadbać o właściwe rozlokowanie domowych pomieszczeń. Zatem najważniejsze pokoje należy umiejscowić w tej części budynku, której okna wychodzą na ogród, natomiast wzdłuż ścian znajdujących się stosunkowo blisko sąsiednich posesji zazwyczaj rozlokowuje się schody albo wnętrza nie wymagające znacznego naturalnego oświetlenia, przeszkleń (np. spiżarnie, schowki, garderoby, itp.). Ponadto w roli budynkowych odgrodzeń dobrze sprawdzą się wszelkiego rodzaju wnęki, które pozwolą na ochronę przed sąsiedzkim wzrokiem. Można w nich wstawić m.in. ogrodowe meble, grill, suszarki do prania oraz elementy składające się na plac zabaw dla dzieci (piaskownice, baseniki, huśtawki).
AnetaR


Jednak nie zawsze przynoszą one oczekiwane rezultaty. Wobec tego trzeba zastanowić się nad sposobami obejmującymi nie tylko ogrodową przestrzeń, ale również sam budynek. Zatem pierwszym działaniem skierowanym na zapewnienie bliskim oraz sobie spokoju, uniknięcie ciekawskich spojrzeń czy hałasu dobiegającego zza ogrodzenia jest zamknięcie domu od strony ulicy przy jednoczesnym otworzeniu go z tyłu, na działkę. W osiągnięciu tego celu posłużą taras, wykusz (czyli nadwieszony występ na ścianie budowli) albo po prostu balkon. Istotny jest tu też dobór rozmieszczenia oraz kształtu okien i drzwi. Większe przeszklenia powinny wychodzić na otwartą ogrodową przestrzeń tak, by osoby postronne nie mogły zaglądać do środka. Z kolei w pobliżu frontowych drzwi należy umieścić mniejsze okna o prostych formach. Co więcej,

powrót do listy