Technologia budowy ścian – która najkorzystniejsza?
2009-09-15

Technologia budowy ścian – która najkorzystniejsza?

 

Solidne ściany są podstawą trwałości budynku. Pełnią one złożone funkcje a na ich jakość przekłada się zarówno materiał, z jakiego są wykonane, jak i wykorzystana technologia wznoszenia.

 

Profesjonalnie wykonana ściana spełnia trzy podstawowe funkcje. Przede wszystkim posiada zdolność przenoszenia wszystkich przewidywanych obciążeń, zatem pełni funkcję konstrukcyjną. Po drugie powinna stanowić doskonałą izolację, zarówno termiczną, jak i akustyczną. Przegrody pełnią dodatkowo funkcję osłonową – chronią poszczególne elementy konstrukcji budynku przed zgubnym wpływem czynników atmosferycznych. Ściany stanowią trwałe wykończenie elewacji, zatem na koniec wspominamy o funkcji estetycznej, jaką pełnią w ciele budynku.

 

Wszystko o ścianach jednowarstwowych

Przegrody te są najprostszymi z omawianych dzisiaj. Materiał, z jakiego są wykonane musi pełnić dwie funkcje jednocześnie - zarówno konstrukcyjną, jak i izolacyjną. Oczywiście stosowanie tego rozwiązania jest uzależnione od rodzaju i lokalizacji geograficznej budynku. Z pewnością wznoszenie ścian jednowarstwowych jest wystarczającym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ściany domów w klimatach cieplejszych.

 

Dlaczego warto wybrać ściany jednowarstwowe?

Niewątpliwą zaletą jest szybkie tempo budowy konstrukcji opartych na ścianach jednowarstwowych oraz uproszczenie procesu wznoszenia budynku. Łatwość wykonania budowli opartych na tego typu przegrodach polega w dużej mierze na rezygnacji z montażu warstwy termoizolacyjnej. Dodatkowym atutem jest eliminacja niekorzystnego zjawiska hermetyzacji budynku. Jeśli w konstrukcjach bazujących na ścianach jednowarstwowych zastosujemy dodatkowo tynki mineralne – usprawnimy proces przenikania pary wodnej.

 

Wykonawcze trudności i konstrukcyjne minusy

Problemy pojawiają się głównie w trakcie montażu, który decyduje w dużej mierze o funkcjonalności ścian jednowarstwowych. Każdy błąd wykonawczy powoduje dodatkową utratę ciepła. Ta technologiczna wada jest o tyle uciążliwa, że metoda wznoszenia ścian jednowarstwowych uniemożliwia występowanie warstwy, która pozwala na zniwelowanie pomyłek wykonawczych. Grube bloki ścienne minimalizują także wewnętrzną przestrzeń budynku.

 

Dodatkowymi minusami są: konieczność docieplania wieńców i nadproży, wymóg murowania elementów na zaprawie ciepłochronnej oraz trudności w transportowaniu i wbudowywaniu dużych pustaków. Warto zaznaczyć, że spoiny poszczególnych bloków stanowią mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ucieka ciepło. W standardowej budowli opartej na konstrukcji ścian jednowarstwowych, spoiny stanowią aż 10-20% powierzchni ścian.

 

Co dwie (lub trzy) warstwy to nie jedna!

Ściany warstwowe to konstrukcje łączące dwie lub trzy warstwy precyzyjnie wyselekcjonowanych materiałów budowlanych. Jedna z warstw przenosi obciążenia i zapewnia izolację akustyczną, nazywana jest warstwą nośną i zbudowana jest z pustaków konstrukcyjnych. Dodatkowa warstwa elewacyjna, zabezpiecza konstrukcję przegród przed wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowo, w sposób oczywisty, decyduje o estetyce budynku.

Ściany dwuwarstwowe składają się z warstwy konstrukcyjnej, warstwy izolacji cieplnej oraz elewacji. Ściany trójwarstwowe to warstwa konstrukcyjna, izolacja cieplna, szczelina powietrzna oraz warstwa osłonowa.

Lokalne składy budowlane Felix, polecają produkty firmy Cerpol Kozłowice. Wieloletnie doświadczenie i doskonałe rekomendacje klientów, świadczą na korzyść tego producenta.

 

 

Zalety stosowania kilku warstw

Ściany wielowarstwowe gwarantują możliwość kształtowania współczynnika przenikania ciepła, dzięki czemu oszczędzamy znaczną ilość energii niezbędnej do ogrzania budynku. Dzięki tej technologii wykonania likwidowane są węzły migracyjne ciepła w postaci mostków cieplnych. Niewątpliwym atutem jest bardzo duża dowolność w doborze techniki wykonania elewacji domu – tynki, okładziny, cegły klinkierowe. Dodatkowo, dzięki mniejszej grubości ścian zewnętrznych, przestrzeń wewnętrzna domu jest większa niż w przypadku stosowania ścian jednowarstwowych.

 

Warto zaznaczyć, że stosowanie ścian warstwowych gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną, rzędu 40-50dB. Zapewniają one odpowiedni, komfortowy mikroklimat wewnątrz budynku. Dodatkowymi atutami są: odporność na działanie czynników atmosferycznych, korozję biologiczną oraz uderzenia. Nie bez znaczenia jest także wysoki stopień bezpieczeństwa, jaki zapewniają ściany wielowarstwowe. Są one w dużym stopniu mrozo- i ognioodporne.

 

Niedogodności stosowania ścian wielowarstwowych

W przypadku ścian dwuwarstwowych odnotowano pewne trudności w zabezpieczeniu partii cokołowej i styku z gruntem przed uszkodzeniami mechanicznymi. Warto wspomnieć o zagrożeniu częściowej hermetyzacji budynków. Wiąże się ona z zastosowaniem warstwy wykończeniowej w postaci szczelnych wypraw tynkarskich – zwłaszcza z kopolimerów akrylu i silikonowych – które ograniczają dyfuzję pary wodnej. Dodatkowo należy zaznaczyć, iż zewnętrzne okładziny ulegają przebarwieniu, pod wpływem działania promieni słonecznych, przez co konieczna jest renowacja elewacji, co 3-5 lat, lub wymiana tynku co ok. 15 lat.

Na niekorzyść ścian warstwowych, wydawałoby się, przemawiają także czynniki ekonomiczne. Koszt wykonania konstrukcji ze ścian jednowarstwowych jest znacznie niższy niż przy użyciu ścian warstwowych, zwłaszcza trójwarstwowych. Wysoki stopień izolacji cieplnej tych ostatnich, niesie ze sobą dużą oszczędność zużycia energii wykorzystywanej w trakcie ogrzewania budynku. Inwestycja ta zwraca się zatem po kilku latach.

 

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

             

powrót do listy