Feng Shui – sztuka kształtowania przestrzeni
2009-09-25

Filarem chińskiej wiedzy o otoczeniu człowieka jest założenie, iż uzyskując z nim harmonię, osiągniemy ją także w życiu. Uporządkowane wnętrze mieszkania, domu, biura wpłynie korzystnie na zdrowie, karierę zawodową, powodzenie w miłości, etc.

 

Feng Shui zdobywa coraz większą popularność, na całym świecie. Najlepszym dowodem jest liczba publikacji poświęconych tej sztuce. Warto zauważyć, że pojawiają się także specjaliści w dziedzinie Feng Shui współpracujący często z dekoratorami, którym udzielają cennych konsultacji.

 

 Architektura na modłę Feng Shui

Twórcy Feng Shui zbadali wpływ otoczenia na człowieka. Zastanawiali się dlaczego i w jaki sposób zmienia się nasze samopoczucie w zależności od miejsca, w którym przebywamy? Nauka starożytnych mistrzów znalazła zastosowanie w nowoczesnej architekturze oraz stylizacji wnętrz.

 

Planowanie budynków, zgodnie z chińską nauką o kształtowaniu przestrzeni, dzielimy na trzy podstawowe obszary. Po pierwsze niezwykle ważny jest aspekt urbanistyczny, czyli dotyczący szczegółów bezpośredniego otoczenia domu. Na tym etapie rozważany jest sposób ustawienia domu na działce, rozmieszczenia drzew, sąsiedztwo dróg i rzek.

 

W drugiej kolejności brany pod uwagę jest kształt bryły budynku, architektura i rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń, lokalizacja okien i drzwi. Aspekt ten nazywany jest budowlano-architektonicznym. Szczególnie istotne są drzwi wejściowe. Okazałe, zwłaszcza w kolorze czerwonym, symbolizują bogactwo i pomyślność. Składy budowlane Felix polecają drzwi firmy Kurek. Klienci znajdą w ofercie tego producenta unikatowe produkty, zarówno tradycyjne jak i nowoczesne.

 

Ostatni etap harmonijnego kształtowania przestrzeni dotyczy sfery architektoniczno-dekoracyjnej. Szczególną uwagę zwraca się na rozmieszczenie mebli, dekoracji, kolorów ścian, etc.

 

Warto zgłębić zasady kształtowania wnętrza, by małym nakładem czasu i środków osiągnąć przyjazne otoczenie, w którym poczujemy się dobrze. Dzięki uzyskaniu płynnego przepływu „domowej” energii, zgodnie z nauką chińskich mistrzów, zyskamy spokój, miłość i zawodowy sukces.

 

 

Sypialnia

Miejsce, w którym wypoczywamy, regenerujemy siły stanowi szczególnie ważną przestrzeń. Najistotniejsze okazuje się ustawienie łóżka, najlepiej by było ono ustawione po przekątnej do pokoju drzwi. Dodatkowo powinniśmy spać zwróceni twarzą w ich stronę, dzięki czemu zapewnimy sobie zrównoważony przepływ energii chi.

 

Zarówno kolory wnętrza sypialni, jak i kształt mebli oraz ozdób powinny działać uspokajająco. Za wszelką cenę należy usunąć z sypialni komputer, radio, czy telewizor. Jeśli jest to niemożliwe, tego typu sprzęty powinno się umieścić jak najdalej od łóżka.

 

Nie należy blokować przestrzeni łóżka meblami lub drzwiami, zaś stolik nocny powinien mieć łagodny kształt bez zbędnych kantów. Dobrze, gdy łóżko jest dosunięte od strony głowy do ściany, nie powinno jednak być usytuowane pod oknem oraz w pobliżu garderoby lub łazienki.

 

Kuchnia

Najprzytulniejszym punktem każdego domu jest kuchnia. Tam przyjmujemy bliskich przyjaciół, tam gotujemy oraz niekiedy spożywamy posiłki. Najistotniejszym punktem, według zasad chińskiej sztuki kształtowania przestrzeni, jest lokalizacja kuchenki, która symbolizuje bogactwo.

 

Kuchnia powinna być przestronna, widna, dobrze przewietrzona oraz prawidłowo oświetlona. Rozmieszczenie mebli i sprzętów w kuchni musi przede wszystkim gwarantować swobodne ruchy. Kuchenka zawsze powinna być czysta oraz sprawna. Nie należy umieszczać jej naprzeciwko lub w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka. Najkorzystniejsze jest zainstalowanie jej naprzeciwko drzwi, najlepiej, gdy skierowana jest na południe lub na wschód.

 

Pokój dzienny

Przede wszystkim należy zadbać o to, by nie był przytłoczony zbyt dużą ilością mebli. Ważnym elementem są wygodne siedzenia, pokryte miłą w dotyku tkaniną. Powinniśmy zadbać o rozstawienie mebli wypoczynkowych przy ścianie, układając je w literę U. Dobrze, gdy skierowane są one na drzwi, by można było relaksując się kontrolować jednocześnie otoczenie. Warto zadbać o umieszczenie w pokoju rodzinnych fotografii i pamiątek, by każdy z domowników odnalazł w tym pomieszczeniu swoje miejsce. Środek pokoju, w miarę możliwości, powinien pozostać pusty.

 

Pokój dzienny należy dobrze oświetlić, lecz punkty świetlne nie powinny oślepiać. Doskonale sprawdzają się wysokie lampy. Żadne sztuczne oświetlenie nie zastąpi jednak dużych okien. Światło dzienne stworzy pozytywną atmosferę i zachęci domowników do wspólnego przebywania w tej przestrzeni.

 

Specjalista budowlany

                                                                                                                                                  mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy