Pracodawca i pracownik
2016-04-13

Rzeczy, które pracodawca może uznać za niewłaściwe w pracy

Są pewne zachowania, które mogą drażnić pracodawców, a co za tym idzie, mają oni prawo zabronić ich pracownikom podczas wykonywania obowiązków służbowych. Wszystko zależne jest od miejsca pracy i charakteru wykonywanych obowiązków.

Korzystanie z Internetu w celach inne niż służbowe

Pracodawca może zakazać wysyłania prywatnych maili, sprawdzania prywatnych skrzynek pocztowych i wchodzenia na niektóre strony, w tym portale społecznościowe. Jeśli jednak zamierza śledzić, jakie strony odwiedzają jego pracownicy, musi ich o tym fakcie uprzednio powiadomić.

Korzystanie z prywatnych telefonów

Są stanowiska, na których korzystanie z telefonów mogłoby zagrozić bezpieczeństwu pracownika, a także innych osób, przebywających w pobliżu. Są też takie sytuacje, gdzie pracodawca ze względu na charakter obowiązków, ma prawo ograniczyć korzystanie z telefonów. Ograniczenia mogą na przykład pozwalać na korzystanie z telefonów podczas przerwy w pracy lub tylko w określonym miejscu w firmie.

Narzucenie pracownikom sposobu ubierania się

Pracodawca ma prawo określić reguły ubioru, które obowiązują na terenie firmy. Mogą one określać zarówno obowiązkowe części garderoby, jak też zbiór takiego stroju, który nie będzie akceptowany na terenie firmy. Zasady mogą obowiązywać tak w zakresie makijażu, jak i biżuterii. Zapisy na temat stroju obowiązującego na terenie danej firmy powinien określać regulamin lub zapisy w umowie o pracę zatrudnionych pracowników.

Palenie papierosów

Jeżeli pracodawca nie życzy sobie palenia na terenie firmy, ma prawo tego zakazać. Palarnia na terenie firmy to tylko dobra wola pracodawcy, natomiast jeżeli regulamin zabrania palenia na terenie firmy, wtedy pracodawca dla łamiących zakaz może zastosować kary.

powrót do listy