Skuteczne sposoby oszczędzania ciepła
2009-10-13

W długie i chłodne wieczory nie sposób przecenić komfort przebywania w ciepłym i cichym pomieszczeniu. Nie jest jednakże tajemnicą, iż ogrzewanie jest dosyć drogie. Istnieją jednak sposoby rozsądnego gospodarowania ciepłem, które umożliwią nam jednoczesne utrzymanie optymalnej temperatury, jak i zaoszczędzenie na rachunkach za ogrzewanie.


 


Budując dom myśl perspektywicznie!


Wszelkie decyzje podejmowane na etapie budowy budynku, zaowocują w trakcie jego użytkowania. Jeśli więc próbujemy zaoszczędzić na materiałach termoizolacyjnych, skutecznych systemach wentylacyjnych, czy też na dobrej jakości oknach i drzwiach, musimy liczyć się z tym, iż takie decyzje zaowocują wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Nowatorskie techniki termoizolacji wprowadzane przez wiodące na rynku firmy, takie jak Isover, w znacznym stopniu minimalizują straty ciepła.


 


Wybierając materiały budowlane należy traktować je jako dalekosiężną inwestycję, która w pewnym czasie zwróci się. Warto dobierać wysokiej jakości produkty, które posiadają niezbędne atesty i certyfikaty, pamiętając, iż wysoka jakość nie zawsze idzie w parze z wygórowaną ceną. Szczególnie wówczas, gdy zaopatrujemy się w lokalnych hurtowniach, które od lat funkcjonują na rynku, negocjując u producentów korzystne ceny. Najlepszym dowodem prowadzenia tak korzystnej polityki handlowej są składy budowlane Felix, które oferują wysokiej jakości produkty w rozsądnej cenie.


 


Czym jest zapotrzebowanie budynku na ciepło?


Zużycie energii grzewczej w dużej mierze zależy od zapotrzebowania budynku na ciepło. Zależy ono od wielu czynników. Przede wszystkim wpływa nań wiek budynku, stan i wielkość okien oraz ilość ścian zewnętrznych.


 


Statystyki dowodzą, że przez okna tracimy od 15 do 25% ciepła. Nie bez znaczenia jest ich stan. Stare okna często są rozszczelnione, przez co niezbędne jest ich uszczelnienie lub, w skrajnych przypadkach, całkowita wymiana na bardziej nowoczesne. Straty ciepła może ograniczyć także montaż zewnętrznych rolet lub okiennic.


 


Zapotrzebowanie na ciepło jest tym większe, im większy jest stopień przeszklenia pomieszczeń. Obliczany jest on na podstawie stosunku powierzchni okien do powierzchni ścian. Pomieszczenia bardziej przeszklone muszą mieć ogrzewanie o większej mocy.


 


Docieplanie budynku


Jesień to ostatnia chwila, by zdecydować się na ocieplenie budynku. Ta inwestycja z pewnością bardzo szybko się zwróci. Szczególnie korzystne jest docieplanie starszych budynków: bloków, wiekowych willi, przedwojennych kamienic. Często posiadają one także nieszczelne okna, którym warto się przyjrzeć.


 


Najczęściej zaleca się docieplanie styropianem lub wełną mineralną. Wśród lokalnych dystrybutorów polecanymi producentami są firmy Neotherm oraz Organika. Zainwestowanie w termoizolację zewnętrznych ścian, jak donosi raport Górnośląskiej Spółki Gazownictwa, przynosi oszczędność ciepła w skali 10-25%. Warto pamiętać także o termoizolacji stropu i dachu. Jak wspominaliśmy w poprzednich artykułach, ciepłe powietrze unosi się do góry i w przypadku występowania nieszczelnych partii górnych budynku, ponosimy znaczne straty energii grzewczej.


 


Modernizacja instalacji C. O.


Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna jest sprawna instalacja grzewcza. Modernizacja systemu lub zainwestowanie w nowoczesny kocioł zapewnią oszczędność energii w skali 25-30%. Niezwykle skutecznym rozwiązaniem jest montaż termostatycznych zaworów grzejnikowych oraz wymiana stalowych rur na miedziane o mniejszych oporach przepływu i mniejszych średnicach. Dodatkowym sposobem oszczędności jest montaż ekranów za grzejnikami, przynosi on dodatkowo ok. 5% oszczędności ciepła.


 


Złote zasady oszczędzania energii grzewczej  1. Utrzymuj w mieszkaniu stałą temperaturę, nie dopuszczaj do jego wychłodzenia. Ponowne ogrzanie całego mieszkania lub domu jest długotrwałe i dosyć kosztowne.

  2. Korzystaj z możliwości regulacji temperatury w ciągu doby.

  3. Zastosuj optymalną temperaturę pomieszczeń użytkowych, która utrzymuje się w granicach 20-21ºC. W przypadku zerowej temperatury zewnętrznej, ogrzanie pomieszczenia do temperatury 23ºC przynosi aż 15% więcej straty ciepła niż w przypadku utrzymania temperatury 20ºC

  4. Zanim przystąpisz do wietrzenia pomieszczeń zakręć grzejniki, zwłaszcza gdy masz zainstalowany termostat. Włączony termostat w trakcie wietrzenia nasili pracę grzejnika, by utrzymać nastawioną temperaturę.

  5. Wietrz krótko, lecz intensywnie.

  6. Ogranicz przenikanie wilgoci do mieszkania. W tym celu należy gotować pod przykryciem lub z włączonym wyciągiem oraz zrezygnować z nagminnych długich kąpieli.


 


Specjalista budowlany


mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy