Konserwacja i zabezpieczenie kostki brukowej przed zimą
2009-11-22

Wybór producenta kostki brukowej stanowi niezwykle istotną kwestię. Od jakości produktu w dużej mierze zależy jakość użytkowania kostki oraz trwałość i estetyka. Bruk nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Standardowe warunki użytkowania nie dostarczają źródeł wyjątkowych zanieczyszczeń. Codzienne zabrudzenia z powodzeniem usuwane są z pomocą opadów atmosferycznych.


 


Codzienna pielęgnacja


W ramach standardowej pielęgnacji zalecane jest częste zamiatanie kostki, by unikać zalegania zanieczyszczeń, które wraz z opadami atmosferycznymi mogą odbarwić wierzchnią warstwę bruku.


 


Warto także pamiętać o odchwaszczaniu. Fugi między kostką stanowią doskonałą lokalizację dla rozwoju mchu, trawy i drobnych chwastów. Nie należy dopuścić do nadmiernego rozrastania gdyż ukorzeniona roślinność jest trudniejsza do usunięcia i może wyrządzić więcej szkód w strukturze chodnika. Wyrywając rozrośnięte kłącza chwastów, usuwamy znaczne ilości piasku w spoinach, co często może prowadzić do obluzowania przestrzeni między poszczególnymi elementami. Braki w fugach, należy koniecznie uzupełnić.


 


Specjaliści zalecają usuwanie zanieczyszczeń wodą. Nie należy używać silnych środków chemicznych, gdyż mogą one wywoływać niekorzystne w skutkach reakcje ze składnikami kostki. Jako niechciany efekt chemicznego czyszczenia najczęściej pojawiają się odbarwienia, które trwale burzą estetykę bruku.


 


Impregnacja


Z pewnością czyszczenie nawierzchni będzie znacznie prostsze, gdy zaimpregnujemy ją tuż po ułożeniu, specjalnym preparatem do betonu. Impregnat z pewnością nada kostce świeżego kolorytu, oprócz tego zabezpieczy ją przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami, takimi jak smary i oleje. Warto dodać, iż dzięki temu kosmetycznemu zabiegowi minimalizujemy ryzyko wystąpienia wapiennych wykwitów oraz ograniczymy wnikanie wody.


 


Przystępując do impregnacji nieco starszego chodnika brukowego należy przede wszystkim odwapnić powierzchnię specjalnymi preparatami do betonu, następnie dokładnie spłukać wodą. Zabieg impregnacji można powtarzać co kilka lat.


 


Antypoślizgowa kostka brukowa


Kostka brukowa jest materiałem w dużym stopniu antypoślizgowym. Szorstka faktura oraz systemy odprowadzania wody z powierzchni chodnika skutecznie chronią przed niechcianymi poślizgami. Aby zwiększyć komfort użytkowania nawierzchni brukowej, należy dbać o to, by na jej powierzchni nie zalegały liście i inne zanieczyszczenia.


 


Sól w kontakcie z kostką


Aby chodnik brukowy cieszył się doskonałym wyglądem także po zimie, która bezwzględnie weryfikuje jakość kostki, należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Pod żadnym pozorem nie wolno posypywać powierzchni brukowych zwykłą solą. W tym celu produkowana jest specjalna sól przeznaczona do powierzchni betonowych, która nie powoduje uszkodzeń, w szczególności trwałych odbarwień.


 


Odśnieżanie mechaniczne


Zalegający na chodniku śnieg usuwamy specjalnymi odśnieżarkami lub klasycznymi narzędziami ręcznymi. Odśnieżając należy pamiętać, by nie uszkodzić wierzchniej warstwy bruku, w trakcie skuwania warstwy lodu. Wprawdzie kostka brukowa należy do dosyć odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów, jednak zbyt gorliwe usuwanie lodu, może pozostawić widoczne rysy na jej powierzchni.


By ochronić kostkę przed tego typu zaleceniami warto wybierać narzędzia do odśnieżania z gumowymi elementami. Osłony te chronią bruk przed zarysowaniami i mechanicznym zdzieraniem wywołanym przez tarcie narzędzi.


 


Ogrzewana alternatywa


Lokalne składy budowlane Felix oraz producent doskonałej jakości kostki brukowej Semmelrock polecają montaż mat grzewczych pod powierzchnią chodników brukowych oraz przy podjazdach garażowych. Termiczne usuwanie śniegu jest niezwykle efektywne oraz zwiększa bezpieczeństwo użytkowników w zimowym okresie. System złożony z kabli grzejnych dzięki termicznym czujnikom jest samoczynnie uruchamiany. To doskonała alternatywa do zwykłych metod odśnieżania.


Specjalista budowlany


mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy