Domy niedopiwniczone
2006-08-16

 Inwestorzy zamierzający wybudowanie swojego domu coraz częściej decydują się na budynki bez piwnic. Pozwala to znacznie zmniejszyć koszty inwestycji. Przy wyborze projektu domu bez piwnic należy zwrócić szczególną uwagę na rozwiązania funkcjonalne. Dla pomieszczeń które zwyczajowo umieszcza się w piwnicach musi znaleść się miejsce w domu niepodpiwniczonym.
    Kotłownię umieszcza się zawsze na parterze. Najlepiej jeśli paliwem nie jest wegiel - wtedy nie potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na skład opału. Przy ogrzewaniu gazowym kotłownia zajmuje niewiele miejsca lub nawet wiszący piec gazowy umieszcza sie w pomieszczeniu gospodarczym przy garażu. Jeżeli mamy zamiar opalać budynek olejem opałowym musi znaleść się dodatkowe miejsce na zbiorniki olejowe. Problem kotłowni odpada jeżeli zastosujemy ogrzewanie elektryczne podłogowe. Jednak ogrzewanie prądem jest najdroższe. Chyba że głównym źródłem ciepła będzie kominek z wkładem grzewczym a ogrzewanie elektryczne tylko rezerwowym źródłem ciepła. Garaż lepiej jest umieścić przy budynku najlepiej od strony północnej. Wtedy "przyklejony" garaż ma z budynkiem wspólną ścianę i przez to koszty budowy są mniejsze, natomiast umieszczenie go na północnej ścianie chroni dodatkowo przed utratą ciepła. Miejsca na pralnie należy szukać obok łazienki lub przewidzieć ją razem z łazienką. Suszarnię możemy urządzić na strychu lub w skośnym dachu nad garażem. To samo dotyczy małego pomieszczenia rekreacyjnego na które łatwo znaleść miejsce w domach całkowicie podpiwniczonych. Warto również przewidzieć spiżarnię przy kuchni oraz małe pomieszczenie na narzedzia ogrodnicze i kosiarkę obok garażu. Szczególnie chciałem zwrócić uwagę na solidne ocieplenie posadzki parteru. Warstwa 6cm styropianu to naprawdę minimum, zalecam zastosowanie 10-12cm. Należy do posadzek używać styropianu najtwardszej odmiany (M30).
    Domy bez piwnic należy budować zwłaszcza na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych lub przy wodach agresywnych. Domy niepodpiwniczone mają dużo lepsze proporcje niż domy, w których piwnice mocno wystają ponad poziom terenu.
Z uwagi na coraz wieksze zainteresowanie inwestorów domami bez piwnic przygotowaliśmy kilka typowych rozwiązań.

powrót do listy