Bożonarodzeniowe dekoracje zewnętrzne.
2009-12-22

Zanim nastąpi czas świętowania przygotowujemy się do świąt przystrajając domy, wnętrza pomieszczeń mieszkalnych, choinki. Dekoracje świąteczne niebawem zdominują wieczorny krajobraz, wytwarzając magiczny nastrój.


Oświetlenie zewnętrzne


Co roku Amerykanie prześcigają się w niezwykłych dekoracjach zewnętrznych. Oświetlone domy niemal uginają się pod ciężarem niezliczonej liczby lampek, girland i stoików. Niestety często możemy zauważyć przerost formy nad treścią, gdy maniacy świątecznych dekoracji bardziej troszczą się o ilość, niż o jakość.


Dekorując lampkami dom, warto stworzyć sobie koncepcję aranżacji świetlnej, która wkomponuje się w całość obejścia. Coraz częściej właściciele domów decydują się na wyznaczenie sznurami lampek linii krawędzi domu, tworząc świetlny zarys konstrukcji. Jest to niebywale efektowny zabieg, warto jednak zainwestować w energooszczędne oświetlenie, by uniknąć niebotycznie wysokich poświątecznych rachunków za prąd.


Subtelne oświetlenie fragmentów podwórkowej przestrzeni stwarza urokliwy nastrój, zwłaszcza gdy nie jest on rozpraszany przez nadmierną pstrokatość światełek. Oświetlając balkon i przydomowe świerki powinniśmy wybrać podobną kolorystykę lampek, by uniknąć świetlnego chaosu. Jeśli jednak tworzymy kolorową dekorację, zadbajmy o to, by nasza koncepcja aranżacyjna była oczywista dla przypadkowego obserwatora. Niestety bardzo często odnosimy wrażenie, że lampki zawieszone na zewnątrz to przypadkowa feeria barw z oświetlenia, którego już nie używamy w domu, a ulegając dekoracyjnej modzie beztrosko wywieszamy je na zewnątrz.


Jeśli na posesji nie mamy świerków warto ustroić sznurem świateł najbliższe drzewo. Oświetlone jabłonie są piękne i intrygujące. Wybierajmy drzewa mniej rozłożyste, gdyż nadmiernie rozrośnięte i nieuporządkowane konary trudniej jest ozdobić.


Efektowne girlandy


Wśród bożonarodzeniowych ozdób coraz ważniejszą pozycję zajmują girlandy. Oświetlenie, służy przede wszystkim do ozdabiania posesji nocą. Girlandy, wieńce i inne ozdoby, pełnią tę rolę za dnia.


Ciekawy efekt uzyskamy rozpościerając zielone sznury wokół balkonowych barierek. Wskazane jest jednak dodanie kolorowych akcentów. Kokardy w kolorach złota i czerwieni symbolizują bogactwo i pięknie komponują się z zielenią. Możemy je także zawiesić na drzewkach, co gwarantuje interesujący efekt.  Coraz częściej spotykamy girlandy rozpostarte nad oknami, wokół drzwi, lub wkomponowane w konstrukcje bram wejściowych. Jako element dekoracyjny, gwarantują niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne.


Magiczne balkony


Mieszkańcy bloków coraz częściej ulegają przedświątecznej gorączce, wychodząc ze świątecznymi dekoracjami na balkony. Często decydują się na dynamiczne, migające oświetlenie. Poza błyskającymi światełkami, balkony przesycone są girlandami, wieńcami, kokardami, łańcuchami a nawet choinkami. Właściciele co większych balkonów decydują się na wystawienie dodatkowej choinki na zewnątrz.


W ustrajaniu balkonów warto kierować się dwoma zasadami. Po pierwsze elegancki umiar i po drugie przemyślana koncepcja. Nawet bogata aranżacja nie razi, gdy stanowi spójną całość. I odwrotnie, nawet dosyć skąpa dekoracja nie zachwyca, gdy jest chaotyczna i pstrokata.


Dekoracyjne faux pas


Grzechy aranżacyjne ograniczają się przeważnie do nadmiaru dekoracji i niezrozumiałego kiczu, który w rzeczywistości wprowadza chaos i karykaturalnie zniekształca wszelką aranżację. Ozdabiając okna warto wystrzegać się wściekle migających kolorowych gwiazd. Zamiast tego wybierzmy delikatne witraże, które odbijają do wnętrza wspaniałe, wielobarwne refleksy.


Nietrafionym pomysłem są także monstrualnych rozmiarów nadmuchiwane bałwany i Mikołaje. Odstraszają także zwisające z dachów atrapy świętych Mikołajów, którzy przez cały niemal miesiąc usiłują wdrapać się na dach. Plastikowe renifery ustawione na parkingu wywołują równie porażający efekt. Jeśli chcemy jednak kupić ozdobę imitującą renifera, mikołaja lub bałwanka, zdecydujmy się bardziej na delikatną konstrukcję ze światełek, lub witraż w oknie.


 


Specjalista budowlany


mgr Aneta Raksimowicz  


 


 

powrót do listy