Aranżacyjne trendy i tendencje na rok 2010
2010-01-24

Targi dekoracji i wyposażenia wnętrz na dobre zadomowiły się w kalendarzu corocznych imprez i eventów o szeroko pojętej tematyce budowlanej. Są one doskonałą okazją do prezentacji sezonowych kolekcji, pozyskania nowych klientów a także kreowania trendów na polskim rynku szeroko pojętego design.


 


Składy budowlane Felix Myszkow polecają Festiwal Wnętrz 2010 - Targi Aranżacji i Wyposażenia Wnętrz. Tegoroczna edycja będzie miała miejsce także na Śląsku. Po raz pierwszy targi zorganizowane będą w Chorzowie, wprawdzie odbędzie się tam ostatnie październikowe spotkanie, mimo to polecamy inauguracja festiwalu, która będzie miała miejsce 20-21 marca we Wrocławiu. 15-16 maja spotkamy się w Krakowie, zaś 25-26 września w Gdańsku.


 


Dekoracyjna moda


Jak to bywa z każdą modą, dekoracyjny sezonowy styl jest ulotny, często kontrowersyjny i zbyt odważny, by zastosować go w normalnym życiu. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy śledzić zmian, które zachodzą w obszarze wystrojów wnętrz. Dzięki uważnej analizie aktualnych trendów, możemy znaleźć własny styl. Modne inspiracje powinny być zawsze zharmonizowane z osobowością właściciela udekorowanej przestrzeni. Modny wystrój wnętrza sprawdzi się tylko wtedy, gdy będziemy się w nim dobrze czuli.


 


Ulegając dekoracyjnej modzie musimy pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Zmiana wystroju wnętrz jest często czasochłonna, kosztowna i niesie ze sobą wiele życiowych niedogodności. Decydując się na nią, powinniśmy wybrać modny styl, lecz z nutą klasycznej uniwersalności, która zapewni nam dobre samopoczucie przez kilka sezonów, bez konieczności gruntownych zmian.


 


Kolory


Wedle przewidywań dostawców farb dla dekoratorów wnętrz, kolorem roku 2010 będzie turkus. To wspaniała wiadomość, gdyż z kolor ten występuje w bogatej palecie głębokich barw. Dodatkowo wspaniale komponuje się z łagodnymi pastelami. Dzięki turkusowi wnętrza przeobrażą się w orzeźwiające wyspy dryfujące po nieskazitelnym morzu.


 


Jeszcze w 2009 roku dekoratorzy chętnie eksperymentowali z efektywnymi połączeniami ognistych, żywiołowych, ostrych i głębokich barw z łagodnym pastelem. Połączenie to doskonale sprawdza się na odpowiednio dużej przestrzeni, gdzie efekt jest w pełni widoczny. Nie bez znaczenia jest także odpowiednie oświetlenie i skrupulatnie dobrana gama dodatków, które dopełniają całości.


 


Ściany


Dekoracja ścian składa się z wielu aspektów. Łączenie faktur, tekstur oraz stosowanie dodatkowych ozdób, zapewniają szerokie spektrum możliwości aranżacyjnych. Ciągle modne są struktury, jednakże producenci farb dekoracyjnych prześcigają się w tworzeniu nowych technik nakładania farb, by uzyskać niepowtarzalny efekt.


 


Nie nacieszyliśmy się także szablonami i naklejkami welurowymi. Nic dziwnego, są one proste w użyciu i jednocześnie gwarantują oszałamiający efekt. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że nagromadzenie zbyt wielu technik wykończenia ścian w połączeniu z feerią szalonych barw gwarantuje przytłaczający efekt chaosu. Stosując nowe techniki struktur z kompozycjami szablonowymi, stonujmy kolor, by nie zagłuszyć połączenia faktury ściennej z wzorem uzyskanym z szablonu.


 


Tkaniny dekoracyjne


Wreszcie tkaniny dekoracyjne zjednoczyły się i uzyskały prawo głosu. Najnowszym trendem jest komponowanie tkanin tapicerskich, ściennych, okiennych z detalami takimi jak pościel. Nie chodzi tutaj o stworzenie jednolitej papki, lecz o wykorzystanie motywu przewodniego, np. wzoru, który powielany jest na poszczególnych pokryciach materiałowych.


 


Tkaniny ścienne wciąż są zbyt rzadko wykorzystywane. Warto jednak pamiętać o niezwykłym efekcie, który gwarantują. Mimo, iż nieco przytłaczają stanowią wyraz bogactwa i luksusu, kojarzą się z sześciogwiazdkowymi hotelami i wysokiej klasy apartamentami.


 


Przewidywania trendów dekoracyjnych 2010 są równie ekscytujące, jak samo urządzanie wnętrz. Odkrywamy oferty producentów i wybieramy to, co odpowiada naszym preferencjom i tendencjom, które obserwujemy wokół siebie. Wraz ze zbliżającą się wiosną każdy z nas wybrałby żywe kolory, by otrząsnąć się z zimowego snu. Turkus to doskonała terapia dla znudzonych szarym światem koneserów domowego piękna.


Specjalista budowlany


mgr Aneta Raksimowicz  

powrót do listy