Kontrola stanu pokryć dachowych
2010-02-06

Śnieg zalegający na dachach to niezwykle często spotykany widok. Wydawać się może, że taki otulony śnieżną kołderką dom wygląda bajkowo i przytulnie. W rzeczywistości grube warstwy śniegu mogą stanowić realne zagrożenie dla mieszkańców zasypanego domu. Ciężar wywołany przez kopułę zamarzniętego opadu stał się przyczyną niejednej katastrofy budowlanej.


 


Wiele zależy od kształtu dachu. Jeśli jest on płaski lub lekko nachylony, konieczne jest wezwanie firmy, która usunie śnieg. W przypadku takich konstrukcji śnieg stanowi duże zagrożenie. Dachy strome stopniowo same oczyszczają się z nadmiaru śniegowego opadu. Tutaj jednak uszkodzeniu ulec mogą rynny. W przypadku konstrukcji stromych także powinniśmy wezwać specjalistów, którzy odśnieżą dach, gdyż niespodziewanie osuwający się śnieg stanowi duże zagrożenie dla dachu.


 


Na rynku pojawiło się dużo firm, które zajmują się profesjonalnym odśnieżaniem dachów. W zakres ich usług wchodzi także, usuwanie sopli, udrażnianie rynien, usuwanie śniegu z posesji. Firmy wykonujące prace alpinistyczne, takie jak mycie elewacji, montaż anten satelitarnych, czy reklam wielkoformatowych, w sezonie zimowym reperują budżet rozszerzając swoją ofertę o montaż dekoracji świątecznych oraz odśnieżanie dachów.


 


Statystyki dowodzą, że Polacy nie dbają o stan techniczny swoich dachów. Pokrycia dachowe są sprawdzane rzadziej, niż co pół roku, przez 20% Polaków. Taka sama liczba ankietowanych podejmuje działania dopiero w przypadku pojawienia się przecieków. Niestety naszą narodową przywarą jest konsekwentne unikanie fachowców. Wolimy sami coś zrobić, niż wezwać specjalistę. Bardzo popularne jest także zasięganie porady u znajomych, którzy najczęściej w równym stopniu co my są niekompetentni w dziedzinie napraw dachu. Zatem popularne „zrób to sam”, absolutnie nie powinno być stosowane w przypadku usuwania usterek tak ważnych elementów jak dach.


 


Niestety dom, wymaga specjalnej troski, dlatego warto korzystać, w przypadku kontroli dachu, z usług firm dekarskich. Statystyki dowodzą, że połowa badanych właścicieli domów nigdy nie konserwowała swoich dachów.


 


We wspominanym już badaniu statystycznym, co trzeci respondent miał dach pokryty papą. Jest to materiał, który wymaga dosyć częstych prac konserwacyjnych. Unikając ich, w ramach źle wykalkulowanych oszczędności, narażamy się na nieporównywalnie duży wydatek związany z generalnym remontem dachu. Wybieramy papę, ponieważ jest produktem stosunkowo tanim, w porównaniu do innych pokryć. Decydując się na podobny wybór, powinniśmy zasięgnąć rady fachowców, którzy wyjaśnią właściwości materiału i sposób konserwacji. Ważny jest także wybór producenta. Składy budowlane Felix Myszków polecają firmę Matizol, jednego z najstarszych producentów wyrobów papowych w Polsce.


 


Zima wystawia na próbę także szczelność dachu. Pojawiające się w trakcie odwilży zacieki są dowodem na to, że występują usterki izolacji dachowej, które należy usunąć. Lekceważenie tej usterki prowadzi do zawilgocenia domu, co może przejawiać się występowaniem pleśni, grzybów i wilgotnych zacieków na suficie i ścianach.


 


Po sezonie zimowym, konieczna jest rzetelna analiza stanu pokrycia dachowego. Namawiamy do korzystania z usług fachowców. Doświadczeni specjaliści są w stanie szybko i bezbłędnie ocenić stan dachu oraz naprawić ewentualne usterki lub rozpoznać symptomy niekorzystnych zmian, które w przyszłości mogą doprowadzić do usterek.


Specjalista budowlany


mgr Aneta Raksimowicz  

powrót do listy