Oranżeria – oryginalna przestrzeń z egzotyką w tle
2010-05-25

Budowa oranżerii w tradycyjnym budownictwie stanowi rzadkość. Wciąż dosyć mało inwestorów decyduje się na przeznaczenie specjalnej przestrzeni na oszklony taras widokowy, z którego możemy korzystać także zimą. Okazuje się, że możemy zbudować własną oranżerię w dowolnym czasie w postaci efektownej przybudówki.


 


Zanim przystąpimy do realizacji przedsięwzięcia, warto skonsultować projekt z ekspertem, który doradzi nam, jakie materiały wybrać. Specjaliści z hurtowni Felix w Myszkowie chętnie udzielą cennych rad dotyczących planowanej budowy oraz przedstawią bezpieczne budulce, które umożliwią wykonanie projektu marzeń.


 


Formalności


Aby wybudować autonomiczną oranżerię, której powierzchnia jest mniejsza niż 25 m², nie musimy mieć pozwolenia na budowę. W takim przypadku zgłaszamy w starostwie nasz zamiar budowy. Warto jednak pamiętać o tym, że na terenie posesji możemy zbudować jedynie dwa obiekty małej architektury, do których zalicza się także oranżeria. Każdy obiekt przypisany jest na poszczególne 500 m2 powierzchni terenu działki.


 


Musimy dobrze rozważyć decyzję o budowie ponieważ posiadając już wiatę na samochód nie możemy jednocześnie wybudować altany i zimowego ogrodu. W przypadku budowy oranżerii, która jest przybudówką do istniejącego już budynku, konieczne jest uzyskanie zezwolenia przed rozpoczęciem prac budowlanych.


 


Z której strony świata


Wybór miejsca, w którym wybudujemy naszą oranżerię częściowo zależy od architektury domu, a częściowo od naszych indywidualnych preferencji. Jeśli zdecydowaliśmy się na hodowlę wyjątkowych roślin, które potrzebują sprecyzowanych warunków klimatycznych, musimy dostosować usytuowanie obiektu do potrzeb naszej roślinności.


 


Konstrukcja oranżerii jest niemal całkowicie przeszklona. Wykonanie takiego projektu wymaga zastosowania specjalnych szyb. Składy Budowlane Myszków są dystrybutorem doskonałej jakości szyb na terenie powiatu myszkowskiego. Szczególnie polecane są produkty firmy Fakro, która przewiduje wykonanie specjalnych produktów, zgodnych z indywidualnymi potrzebami klienta.


 


Ekspozycja południowa jest niekorzystna dla roślin i dodatkowo sprawi, że w letnie dni, w oranżerii będzie duszno, zaś słońce będzie paliło liście delikatnych kwiatów. Oczywiście, jeśli nie mamy innego wyjścia wówczas możemy zainstalować specjalne osłony przeciwsłoneczne. Dają one znaczną ulgę na rozgrzanej słońcem przestrzeni. W przypadku takiego usytuowania ogrodu zimowego należy go często wietrzyć, aby obniżyć temperaturę panującą w jego wnętrzu w upalne letnie dni. Zaletą takiego rozwiązania jest obniżenie kosztów ogrzewania.


 


Ekspozycja zachodnia powoduje ogrzanie oranżerii promieniami słońca w letnie popołudnia oraz wieczory. Ciepło magazynowane jest do późnych godzin nocnych. Ranki w tak

usytuowanym ogrodzie mogą być chłodne. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne dla roślin i zdecydowanie zalecane w oranżeriach, budowanych w celu ich uprawy.


 


Ekspozycja północna gwarantuje uzyskanie chłodnego wnętrza, który przynosi ukojenie w letnie, parne dni. Niestety takie rozwiązanie naraża nas na wysokie koszty ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. Dodatkowo roślinność uprawiana w takiej przestrzeni powinna być cieniolubna, w innym przypadku stanie się wiotka i straci intensywny kolor.


 


Ekspozycja wschodnia jest także odpowiednia do rozwoju roślin. Także przyjemnie spędza się w czas w lekko nagrzanym rannym i przedpołudniowym słońcem. Pozostałą część dnia przestrzeń oranżerii pozostaje wystarczająco jasna, bez ciężkiego, dusznego klimatu.


 


Oranżeria stanowi przestrzeń całkowicie przeszkloną. Konieczne jest wykorzystanie silnych konstrukcji, które są wystarczająco wytrzymałe, by utrzymać szklane płyty. Składy Budowlane Felix są dystrybutorem doskonałej jakości produktów z zakresu stolarki budowlanej. Decydując się na budowę oranżerii, warto omówić szczegóły projektu z ekspertem hurtowni, który zaoferuje najodpowiedniejsze materiały budowlane do realizacji przedsięwzięcia.
Specjalista budowlany
mgr Aneta Raksimowicz


powrót do listy