Sauna – jesienny relaks w domowym zaciszu
2010-10-03

Sauna, wbrew pozorom nie jest wynalazkiem XXI wieku. Od niepamiętnych czasów cieszyła się uznaniem ludów fińskich. Obecnie są one popularne przede wszystkim w Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie i Rosji. Stopniowo parowa moda przywędrowała także do nas. Kabiny parowe stają się coraz częstszym elementem naszych domów.


 


Jaką saunę wybrać?


Od wyboru rodzaju budowanej łaźni parowej zależy przede wszystkim miejsce, którym dysponujemy. Możemy zbudować zewnętrzną wolnostojącą saunę, lub wybrać montaż kabiny wewnątrz domu. Oczywiście najczęściej spotykamy ten drugi rodzaj kabin. Jeśli wybierzemy już odpowiednie miejsce, musimy zadecydować, czy zbudujemy łaźnię suchą, mokrą, parowo-ziołową, solną czy na podczerwień.


 


Sauna sucha, zwana także fińską, generuje powietrze o niskiej wilgotności i wysokiej temperaturze. W saunie mokrej, jak sama nazwa wskazuje, wilgotność powietrza jest bardzo duża, podobnie jak jego temperatura. Obie kabiny parowe można dodatkowo przekształcić w łaźnie solne, montując jedynie panele solne, które instalujemy zarówno w nowych konstrukcjach, jak i w starych, modyfikowanych. W kabinach parowych bardzo często stosujemy także aromaterapię, polewając kamienie odrobiną olejków eterycznych.


 


Sauna na podczerwień jest bezparowa, panuje w niej niska temperatura. W kabinie montujemy ceramiczne promienniki podczerwieni. Badania laboratoryjne dowodzą zbawienny wpływ takiej sauny na skórę. Dodatkowo promieniowanie podczerwone jest skuteczną bronią w walce z cellulitis.


 


Ściany kabiny parowej


Specjaliści z hurtowni Felix podkreślają, że sauna parowa powinna być całkowicie autonomicznym pomieszczeniem, które w najwyższym stopniu należy izolować od reszty budynku. Dodatkowo wykorzystany budulec konstrukcyjny musi być odporny na wilgoć i działanie wysokich temperatur. Najczęściej wykorzystywanym w budowie drewnem jest cedr, kanadyjska jodła lub skandynawski świerk. Zwraca się także baczną uwagę na ilość sęków i żywicy, która powinna być jak najmniejsza.


 


Izolację termiczną o grubości 45-100 mm, najczęściej z mineralnej wełny, montujemy pod warstwą drewnianych paneli. Dzięki szczelnej izolacji minimalizujemy czas nagrzewania kabiny, zmniejszając jednocześnie koszta eksploatacji sauny. W przypadku budowy ścian z całych bali, nie musimy stosować izolacji z mineralnej wełny. Zewnętrzna strona ścian kabiny pozostawia dużą dowolność, co do wyboru materiału wykończenia. Możemy stosować zarówno drewno, jak i płyty pilśniowe, czy gipsowe. Drewniane elementy ścian, zabezpieczamy przed wchłanianiem wody zbierającej się na podłodze kabiny, stawiając je na aluminiowych profilach.


 


Podłoga


Najważniejszą cechą podłogi w kabinie parowej, jest wysoka odporność na wysoką temperaturę i przede wszystkim wilgoć. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest skraplająca się para wodna, która spływa na posadzkę. Aby uniknąć niekontrolowanych poślizgów, wybierzmy odpowiedni materiał antypoślizgowy, w postaci terakoty, wykładziny lub tworzywa sztucznego. Dosyć częstą praktyką jest wykładanie podłogi kabiny drewnianymi kratkami. Warto pamiętać także o tym, by dodatkowo zabezpieczyć elementy drewniane sauny specjalnym lakierem, stosowanym między innymi do impregnacji łódek.


 


Składy Budowlane Felix, zalecają montaż odpływu wody w każdej saunie parowej, mimo iż zalecenie to dotyczy przede wszystkim saun parowo-ziołowych. Warto sobie uświadomić praktyczny aspekt odpływu wody, który pozwala na łatwe utrzymanie kabiny w czystości. Przy instalacji odpływu należy zwrócić uwagę na umieszczenie kratek odpływu w znacznej odległości od pieca.


 


Najważniejsza wentylacja


Planując zbiorcze pomieszczenie kąpielowo-wypoczynkowe, w którym umieścimy zarówno saunę, jak i natrysk, należy zadbać o funkcjonalną wentylację. Wymiana i sprawny obieg powietrza, to minimum, o którym musimy bezwzględnie pamiętać. Warto pamiętać o tym, że błędna instalacje systemu wentylacji może być przyczyną zawilgocenia pomieszczeń.


Specjalista budowlany


mgr Aneta Raksimowicz  

powrót do listy