Budowa grilla – praktyczne porady
2011-03-03

Hipermarkety bombardują nas ofertami kupna gotowego prefabrykowanego grilla. Są one często wielofunkcyjne, zasilane gazem lub tradycyjnie węglem drzewnym. Coraz częściej wybieramy bardziej kosztowne, lecz także nieporównywalnie efektowniejsze grille murowane. Są one bardzo częstym elementem otoczenia domu, wpisują się w jego estetykę i często łączą z tarasem.

 

Murowany grill możemy wybudować sami lub zdać się na fachowca. Specjaliści z hurtowni Felix, polecają skorzystanie z usług profesjonalnego murarza zwłaszcza gdy chcemy wybudować duży, wielofunkcyjny grill z zadaszeniem, w którym konieczne jest odpowiednie przygotowanie podłoża, wykorzystanie właściwych materiałów budowlanych, etc.

 

Zanim przystąpimy do budowy naszego grilla, musimy wybrać jego kształt i rozmiar. W tym celu warto skonsultować się z ekspertem, poszukać informacji w Internecie i zasięgnąć rad znajomych, którzy już ukończyli podobne przedsięwzięcie. Ogranicza nas jedynie obszar jakim dysponujemy i oczywiście zasobność portfela. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Murowany grill jest zdecydowanie trwalszy od prefabrykowanego, lub zwykłego „blaszaka”, ponadto jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny.

 

Kiedy już mamy wybrany projekt, zgromadzone budulce i jesteśmy umówienie z fachowcem, powinniśmy jasno określić lokalizację. Podejmując tę, jakże ważną decyzję, musimy przede wszystkim kierować się głosem zdrowego rozsądku. Pamiętajmy o tym, że dym generowany w czasie grillowania może przeszkadzać biesiadnikom lub sąsiadom.

 

Jeśli mimo wszystko zdecydujemy się na samodzielną budowę radzimy, aby wybrać konstrukcję otwartą, która jest najprostsza w wykonaniu. Wadą takiego modelu, jest niekontrolowany kierunek unoszenia się dymu. Palenisko otoczone z trzech stron ściankami nie ma żadnego zadaszenia, dlatego dym unosi się swobodnie do góry. W takiej aranżacji nawet mały podmuch wiatru może skierować dym w dowolną stronę.

 

Grill z okapem ma wysoki komin, który kieruje smugę dymu z dala od biesiadników. Dzięki tej możliwości kontrolnej, konstrukcje z okapem umieszczane są w altanach. Takie rozwiązanie umożliwia korzystanie z grilla od wczesnej wiosny do późnej jesieni, bez względu na przekór panującej aurze.

 

Mieszkając w bardzo ciasnej zabudowie obawiamy się często niezadowolenia odymianych naszym grillem sąsiadów. Kaprysy wiatru, mogą czasem skierować dymną chmurę mimo posiadania solidnej konstrukcji z kominem. Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed niepożądanymi niespodziankami, warto umieścić grill w zacisznym miejscu, najlepiej w otoczeniu drzew lub gęstych krzewów. Dodatkowo możemy go osłonić pergolą lub lamelowym płotem. Oczywiście należy pamiętać o zachowaniu wystarczającej odległości od własnego domu, aby uniknąć przenikania dymu do wnętrza budynku. Dym z grilla ma bardzo intensywny zapach i choć jest on wyjątkowo przyjemny, to jednak nie każdy z nas życzy sobie czuć go dzięki przesiąkniętym dymem firankom, meblom, narzutom.

 

Kompletując materiały do budowy grilla należy upewnić się, że są one mrozoodporne. Warto wykorzystać bloczki betonowe i silikatowe, naturalne kamienie, które muruje się na zaprawę cementowo-wapienną oraz cegły klinkierowe. Zdecydowanie niewskazany jest beton komórkowy, pustaki ceramiczne oraz wszelkie elementy gipsowe – są to materiały nasiąkliwe i porowate, zupełnie niepraktyczne w przypadku konstrukcji o podobnym przeznaczeniu.

 

Do budowy paleniska, musimy wybrać budulec odporny na wysokie temperatury. Najbardziej zalecane są cegły klinkierowe. Mimo podobnych właściwości termicznych do wykładania paleniska nie nadaje się cegła szamotowa, ponieważ nie jest ona odporna na opady atmosferyczne.

 

Warto pamiętać o tym, że konstrukcja powinna mieć odpowiednie parametry. Wysokość podstawy powinna mieścić się od 60 do 70 cm nad poziom terenu. Dla czteroosobowej rodziny zalecane jest palenisko o głębokości 40 cm oraz szerokości 70 cm. Krawędź okapu powinna być usytuowana na wysokości ok. 60-70 cm nad płytą paleniska.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy