Ogrodzenia zgodne z przepisami
2011-03-20

Ogrodzenie stanowi ukoronowanie naszych budowlanych prac. Często wolimy pozostawić przez określony czas tymczasowe ogrodzenie, aby w swoim czasie, gdy zgromadzimy potrzebne fundusze, wybudować wymarzone ogrodzenie. Możliwości jest bardzo wiele, drewno, metal, czy kamień. Wyboru dokonujemy kierując się własnym gustem i stylistyką domu, otoczenia i planowanych elementów aranżacyjnych przestrzeni wokół posesji.

 

Kończąc budowę ogrodzenia możemy wreszcie zająć się pracami związanymi z otoczeniem domu. Wcześniej nie jest to często możliwe, gdyż mogą zdarzyć się elementy wspierające się o konstrukcję ogrodzenia lub utrudniające jego budowę w późniejszym terminie. Jeśli jednak budujemy ogrodzenie, kontynuując prace budowlane w domu lub jego otoczeniu, musimy zostawić przynajmniej dwa przęsła w postaci tymczasowych konstrukcji, aby umożliwić wjazd samochodom ciężarowym, lub innym maszynom budowlanym. Taka prowizoryczna brama powinna mieć szerokość co najmniej, 4 m. Jeśli jednak wjazd jest skomplikowany, konieczne jest zostawienie nawet 6 metrów otwieranej przestrzeni. Nawet jeśli dysponujemy wystarczającymi funduszami, warto wstrzymać się z budową ozdobnego ogrodzenia przed ukończeniem prac budowlanych, gdyż może ono zostać uszkodzone w czasie ich trwania.

 

Ogrodzenie tymczasowe teoretycznie może być jedynie prowizorycznym zaznaczeniem granic działki budowlanej, nawet w postaci taśmy ostrzegawczej zainstalowanej na drewnianych pachołkach powbijanych w ziemię. Takie rozwiązanie jest oczywiście zupełnie nietrafione w przypadku odosobnionych działek, których ogrodzenie musi także chronić przed złodziejami. W takiej sytuacji najczęściej decydujemy się na zakup siatki zamocowanej na metalowych słupkach. Takie konstrukcje dostępne są w Składach Budowlanych FELIX. Głębokość osadzenia słupków dopasowujemy do rodzaju ogrodzenia. Płot musi być przede wszystkim stabilny. Słupki rozmieszczamy średnio co 3 m.

 

Niewtajemniczeni w arkana budowlanki często nie zdają sobie sprawy z tego, że istnieją konkretne przepisy dotyczące ogrodzeń. Przede wszystkim zabronione jest zabezpieczanie ogrodzenia ostrym zwieńczeniem Przepis ten dotyczy ogrodzeń o wysokości do 180 cm, zatem nie możemy mocować drutu kolczastego, wystających prętów, etc. Dodatkowo określone są minimalne rozmiary furtek i bram. Obie musza otwierać się w kierunku posesji, furtki nie mogą mierzyć mniej niż 90 cm szerokości, zaś bramy muszą być szersze niż 240 cm.

 

Ważne, aby pamiętać o konieczność pisemnego zgłoszenia budowy frontowej części ogrodzenia do gminnego wydziału architektury. Należy poczekać na pozytywną opinię wydziału oraz odczekać 30 dni od momentu zgłoszenia, by móc rozpocząć budowę. Wymóg ten dotyczy także płotów o wysokości przekraczającej 220 cm.

 

Często w trakcie grodzenia działek wynikają dosyć nieprzyjemne spory z sąsiadami. Wystający daszek słupka na teren sąsiedniej działki może stanowić zarzewie konfliktu. Należy dokładnie wyznaczyć granice swojej działki, gdyż prawo mówi bardzo wyraźnie, iż właścicielem ogrodzenia jest ten, na którego terenie stoją słupki. Warto także być świadomym tego, że prawo pozwala na samodzielne grodzenie nieruchomości, bez konieczności zatrudniania fachowców.

 

Jeśli budujemy dom w zwartej zabudowie, może pojawić się konieczność ogrodzenia części działki wspólnie z sąsiadami. Cierpliwość, zdrowy rozsądek oraz kompromis umożliwią osiągnięcie konsensusu co do rodzaju wspólnego ogrodzenia oraz sposobu finansowania konstrukcji. Nieoficjalnie funkcjonuje reguła prawej strony – każdy buduje ogrodzenie od strony ulicy i z prawej strony patrząc od frontu, nie można jej jednak sądownie wyegzekwować.

 

Jeśli budujemy działkę między dwoma zamieszkanymi i wcześniej ogrodzonymi, najprawdopodobniej będziemy musieli pogodzić się z myślą, że z dwóch stron będziemy mieli dwa zupełnie różne płoty, często zupełnie niepasujące do ogólnego wyglądu naszej posesji. Takie wspólne płoty są w świetle prawa własnością obu stron, które są zobowiązane do jego konserwacji. Nigdzie jednak nie określono, kto powinien ponieść koszt budowy konstrukcji.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy