Okna drewniane czy PCV?
2011-10-28

Do inwestycji pochłaniających czas i pieniądze, lecz dających świetne efekty w postaci dobrej izolacji termicznej i akustycznej należy wymiana okien. Jest to dosyć skomplikowany proces, wymagający zatrudnienia specjalistów, którzy podejmą się wykonania pracy

 

Zazwyczaj decydujemy się na wymianę okien wówczas, gdy nie spełniają one swojej funkcji w zadowalającym stopniu. Nieszczelne okna są w dużej mierze przyczyną wadliwej termoizolacji domu, przez co ogrzewanie w sezonie jesienno-zimowym jest nieekonomiczne. Decydując się na ocieplenie budynku musimy mieć świadomość, że stare nieszczelne okna, zniweczą efekt termomodernizacji domu. Warto przeprowadzić całość prac jednocześnie. Jeśli jest to dla nas zbyt duże obciążenie finansowe, możemy skorzystać ze specjalnych kredytów udzielnych na ten cel.

 

Wadliwa izolacja akustyczna nieszczelnych okien

Nieszczelne okna, przyczyniają się nie tylko do wysokich rachunków za ogrzewanie. Jeśli w przestrzeniach okiennych znajdują się szczeliny, przez które ucieka ciepło, to równie dobrze tą samą drogą mogą wnikać dźwięki z ulicy.

 

Hałas stanowi dodatkowy problem. W przypadku nieszczelnych okien bariera akustyczna jest osłabiona i natarczywe dźwięki wnikają do wnętrza budynku znacznie obniżając komfort przebywania w jego pomieszczeniach. A przecież dom powinien być oazą ciszy i spokoju – miejscem, w którym wypoczywamy. Hałas stanowi problem przeważnie w dużych miastach. Mieszkańcy budynków usytuowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic. Dobrze dobrane okna gwarantują doskonałą izolację akustyczną. Oczywiście w upalne dni, kiedy otwieramy okna hałasy przedostaną się do wnętrza budynku. Jedynym rozwiązaniem problemu jest instalacja klimatyzacji, która w sezonie letnim, przy szczelnie zamkniętych oknach, utrzyma orzeźwiającą temperaturę wewnątrz budynku.

 

Jakie okna wybrać – drewniane, czy PCV?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno okna drewniane, jak i plastikowe mają swoje zalety i wady. Wszystko zależy od potrzeb, oczekiwań i priorytetów klienta.

 

Ogromną zaletą okien drewnianych, jest ich sztywność. Dzięki klejonej konstrukcji profili, nie wypaczają się w trakcie użytkowania i doskonale nadają się do dużych przeszkleń. Jeśli mamy niestandardowy wymiar lub kształt okien, drewno to doskonały wybór. Dodatkowo okna drewniane stanowią swego rodzaju towar luksusowy, podnoszą prestiż nabywcy. Nasze decyzje często uwzględniają także ekologiczność produktu. Jak wiemy drewno jest budulcem naturalnym, którego utylizacja jest minimalnym obciążeniem ekologicznym. Dodatkowo drewno nie ulega naładowaniu elektrostatycznemu, przez co nie przyciąga kurzu, dlatego łatwiej utrzymać je w czystości.

 

Zaletą okien plastikowych jest niska cena. Są one łatwe w konserwacji, nie trzeba ich malować po kilku latach użytkowania. Niestety przyciągają kurz, co jest spowodowane podatnością na naładowanie elektrostatyczne, warto jednakże zaznaczyć, że w ostatnich latach producenci dodają do profili specjalny środek antystatyczny, który minimalizuje problem. Okna z PCV charakteryzuje bardzo wysoka szczelność, cecha ta jednak nie zawsze jest zaletą. Jeśli w budynku przeważa wentylacja grawitacyjna, szczelne okna nie są korzystnym rozwiązaniem. Niestety okna PCV nie są ekologiczne na wielu etapach: w produkcji, użytkowaniu i przede wszystkim w utylizacji.

 

Jakiego wyboru dokonują klienci?

Okna plastikowe od wielu lat cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród klientów hurtowni Felix, lecz ogólnie na rynku polskim. Dzieje się to za sprawą niskiej ceny. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż okna z PCV nie wymagają konserwacji. Jednakże mimo takiej przewagi okna drewniane wciąż się sprzedają. Przeważnie nabywają je wymagający klienci, którzy miłość do drewna są gotowi okupić wyższymi kosztami nabycia i utrzymania oraz czasem poświęconym na ich renowację. Składy Budowlane Felix dysponują doskonałymi oknami zarówno drewnianymi jak z PCV.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy