Wiosenny remont łazienki z Felixem
2013-02-27

Remontując dom łazienka często bywa zostawiana na koniec prac renowacyjnych. Kojarzy się z ogromnym bałaganem i jest kłopotliwa szczególnie w przypadku, gdy w mieszkaniu dysponujemy jedną łazienką. Niestety generalny remont łazienki jest dosyć kosztowny i przede wszystkim czasochłonny. Pora chwycić byka za rogi i rozprawić się ze starą łazienką, tworząc z niej wyjątkowe miejsce, w którym z rozkoszą zrelaksujemy się po ciężkim dniu.

 

Usuwamy stare płytki

Pierwszym etapem prac remontowych jest zerwanie starej glazury i terakoty. Proces usuwania płytek jest hałaśliwy, zaś jego efekt przypomina krajobraz po nawałnicy. Na tym etapie najlepiej użyć młotka i przebijaka. Oczywiście istnieje także opcja zmechanizowana, do usuwania płytek doskonale nadaje się młotowiertarka, wyposażona w funkcję kłucia. Zerwana glazura przekształci się w pokaźną ilość gruzu, który należy odpowiednio zutylizować. Absolutnie niedozwolone jest wyrzucanie odpadów budowlanych do standardowych kontenerów na śmieci. W tym celu konieczne jest skorzystanie z kontenerów budowlanych lub wywóz do firmy utylizującej odpady.

 

Przygotowanie powierzchni

Skłuwanie płytek często odkrywa liczne nierówności powierzchni. Zanim przystąpimy do dalszych prac konieczne jest jak najdokładniejsze oczyszczenie ścian. Przede wszystkim zrywamy okładziny i farbę. Następnie możemy przystąpić do usunięcia pozostałości płytek i kleju. Nadszedł czas, by wypoziomować oczyszczone powierzchnie. Przy pomocy poziomicy określamy poziom i pion.

 

Wytyczenie równych ścian ma nam pomóc przy ich wyrównaniu. W tym celu używamy masy wyrównującej. Na terenie powiatu myszkowskiego Składy Budowlane Felix Myszków dystrybuują doskonałej jakości kleje Euro-Mix. Wśród wielu zastosowań, takich jak spajanie, szpachlowanie i murowanie, zaprawy klejące tego producenta doskonale nadają się także do wyrównywania ścian. W przypadku bardzo dużych nierówności możemy posłużyć się innymi sposobami wyrównania powierzchni. Położenie płyt gipsowo kartonowych, z pewnością da zadowalający efekt, nawet w przypadku najbardziej nierównych ścian. Płyty przyklejamy zaprawą klejącą do ściany lub przywiercamy do wcześniej umocowanego w ścianie rusztu.

 

W przypadku podłóg zalecamy podobną procedurę. Oczyszczamy i gruntujemy nawierzchnię, następnie pokrywamy ją masą samopoziomującą. Zadanie wyrównywania jest, zatem zdecydowanie łatwiejsze, ponieważ nie musimy martwić się u uchwycenie właściwego poziomu. Zaprawa samopoziomująca po rozrobieniu z wodą rozpływa się równomierni na podłodze. Musimy pamiętać, że zniweluje ona jedynie nierówności, które nie przekraczają grubości 1 cm. Jeśli wgłębienia w posadzce są większe, konieczne jest użycie zaprawy podkładowej. Łazienka to rejon narażony na zalania, dlatego warto położyć warstwę płynnej folii, która zabezpieczy dom przed zalaniem.

 

Układamy płytki

Przygotowaną powierzchnię pokrywamy wcześniej wybranymi płytkami. Dobór odpowiedniej wielkości terakoty i glazury, rozrysowanie rozmieszczenia elementów dekoracyjnych, połączenie całości z architekturą łazienki i armaturą, którą często w trakcie remontu wymieniamy na nową, powoduje wiele trudności, które może rozstrzygnąć jedynie pomoc dobrego fachowca i dobra wyobraźnia przestrzenna.

 

Należy pamiętać o tym, że w zależności od wyboru wielkości płytek, musimy dostosować do nich odpowiednią zaprawę klejącą. W przypadku wyboru elementów, których bok jest większy niż 50 cm, pojawiają się problemy z ich ułożeniem, ponieważ trudno jest rozprowadzić równomiernie zaprawę na całej powierzchni tak dużej płytki.

 

Układając płytki zostawiamy równomierne odstępy, które pod koniec prac wypełnimy fugą. Niezwykle istne jest użycie specjalnego rodzaju fug, w podłogach ogrzewanych. Naprężenia, które powstają w trakcie zmiany temperatur często bywają zbyt duże dla zwykłych fug, powodując pęknięcia. W sprzedaży dostępne są jednak bardziej elastyczne wypełnienia dostosowane do podłóg z wmontowanym ogrzewaniem.

 

Remont łazienki stanowi duże przedsięwzięcie, jednak warto się go podjąć. Mimo, iż nie spędzamy całych dni w łazience, może ona stanowić prawdziwe ukojenie w trakcie relaksującej kąpieli, czy orzeźwiającego prysznica.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy