Modelowanie przestrzeni kolorem
2013-03-06

Lokale mieszkalne powinny być widne, przestronne i wygodne. Nie każde mieszkanie spełnia wszystkie standardy i często przytłaczają nas ciemne, niskie wnętrza, wąskie korytarze i prostokątne pokoje, w których doświadczamy klaustrofobii. Oaza ciszy i spokoju powinna sprzyjać rozluźnieniu, relaksowaniu się po ciężkim dniu w pracy, umożliwiać swobodne przemieszczanie się.

 

Oszczędzaj przestrzeń

Mieszkając długo w jednym miejscu, po pewnym czasie zauważamy ogrom przedmiotów, które nagromadziliśmy przez lata. Często zagracają one wnętrze, które sprawia wrażenie zabałaganionego, chaotycznego i przytłaczającego. Pierwszym krokiem do wyzwolenia się z zagraconego wnętrza są generalne porządki. Wyrzucenie, oddanie lub sprzedanie niepotrzebnych rzeczy pozwoli nam uzyskać więcej miejsca na rzeczy niezbędne. Niepotrzebne rzeczy, których jednak nie chcemy się pozbywać, możemy wywieźć do rodziców (jeśli mają oni miejsce, w którym mogą je składować), wstawić do komórki lokatorskiej lub ustawić w pudłach na wysoko zawieszonych półkach w garażu.

 

Zorganizuj dobrze przestrzeń wewnętrzną szafek. Kosze, obrotowe półki, dodatkowe schowki są funkcjonalne i pozwalają na przechowanie dużej ilości produktów, umożliwiając jednocześnie łatwy do nich dostęp. Wskazane są także szafy wnękowe, które ułatwią utrzymanie porządku. Jeśli jesteśmy w fazie projektowania domu, upewnijmy się, że przy kuchni umieszczona jest spiżarka lub małe pomieszczenie gospodarcze, w którym będziemy mogli przechowywać sprzęt AGD, akcesoria do sprzątania, itp. Zabudowanie wnęk i budowa małych pomieszczeń gospodarczych ułatwią schowanie przedmiotów, które zaśmiecają przestrzeń domu, dzięki czemu uzyskamy wrażenie zdecydowanie większej przestronności.

 

Modelowanie kolorem

Malując stare mieszkanie możemy pozwolić sobie na całkowitą ekstrawagancję. Stosując szalone barwy musimy jednak zachować pewien umiar i wykorzystać zasady optycznego modelowania kolorem, by uzyskać jeszcze więcej przestrzeni, dzięki której poczujemy się dobrze w swoim całkowicie odmienionym mieszkaniu.

 

Podstawową zasadą, jaką powinniśmy kierować się w dobieraniu kolorów to stosowanie jasnych barw na ścianach, które chcemy powiększyć i ciemnych, nasyconych kolorów w miejscach, które chcemy optycznie pomniejszyć lub zwęzić. Zbyt wysokie pomieszczenia możemy nieco zmniejszyć malując sufit na nieco ciemniejszy kolor. Jeśli jednak sufit osadzony jest zbyt nisko pomalujmy go w jasnym odcieniu lub całkowicie na biało, pozostawiając także na ścianie przy złączu z sufitem biały pasek, który dodatkowo podwyższy optycznie strop.

 

Widne pokoje z dużą ilością okien możemy malować w intensywnych barwach, chociaż tutaj warto także stosować jaśniejsze i ciemniejsze kolory, by zbytnio nie zawęzić przestrzeni. Wnęki okienne powinniśmy pozostawić białe lub pomalować w jasnym odcieniu, aby światło wpadające do środka efektywnie rozjaśniało wnętrze, zapewniając komfort przebywania w takim pomieszczeniu.

 

Ciemne korytarze, które zazwyczaj mają wyłącznie sztuczne oświetlenie powinniśmy pomalować w jasnym kolorze, aby powiększyć optycznie tę przestrzeń. Jeśli chcemy optycznie wydłużyć to pomieszczenie możemy ciemniejszym kolorem pomalować ścianę, na której znajdują się drzwi wejściowe i płaszczyznę do niej równoległą.

 

Zwróćmy także uwagę na paletę barw, jaką wybieramy. Kolory ciepłe, czyli odcienie żółci i czerwieni cudownie ocieplają wnętrze, czynią je bardziej przytulnym, słonecznym i radosnym. Barwy zimne a zatem odcienie zieleni i niebieskiego ochładzają wnętrza dają ukojenie, relaksują i uspokajają.

 

Aby osiągnąć upragniony efekt powinniśmy zaopatrzyć się w dobrej jakości farbę, która ma zarówno odpowiedni kolor jak również wysoką jakość potwierdzoną niezbędnymi atestami i certyfikatami. Specjaliści z hurtowni Felix polecają farby Śnieżka. Bogata paleta kolorów umożliwia wykonanie niezwykłych aranżacji, zaś barwy inspirowane naturą stworzą pomieszczenia, w których odpoczniemy i zrelaksujemy się.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy