Gdzie wybudować dom w Warszawie, Myszkowie, czy w Żarkach?
2013-06-02

Wraz z rozpoczętą wiosną, rozpędu nabierają prace budowlane. W tym czasie wybieramy także teren pod zabudowę. Kupno działki to niezwykle trudne zadanie. Wbrew pozorom cena gruntu nie jest najważniejsza. Poza kształtem terenu, przyłączami mediów, obecnością ewentualnych słupów, równie ważna – jeśli nie ważniejsza – jest okolica, w której chcemy się budować.

 

Migracja na wieś

Jeszcze kilkanaście lat temu najbardziej prestiżowe działki pod zabudowę znajdowały się w tzw. „dobrych dzielnicach” miast, w centrach. Stopniowo właściciele domów poszukiwali bardziej spokojnych terenów na obrzeżach wielkich miast. Zaczęliśmy cenić spokój i intymną przestrzeń naszych posesji. Obecnie najchętniej budujemy się na mniej zaludnionych peryferiach miast oraz wsiach usytuowanych niedaleko wielkich ośrodków miejskich. Stopniowo kształtuje się nowy, bardzo silny trend – budowa domu w miejscowościach uzdrowiskowych i letniskowych.

 

Hacjenda, czy dom?

W minionych wiekach budowa domu na wsi, jako letniej rezydencji była niezwykle popularna i stanowiła dowód zamożności rodziny. W upały opuszczano miasta przenosząc się do hacjend lub miejscowości uzdrowiskowych. Marzenie posiadania własnego domu w miejscowości atrakcyjnej turystycznie pozostało w wielu z nas, mimo zmiany kultury i obyczajowości.

 

Zamożni mieszkańcy miast budują swoje letniskowe domki przy jeziorach, w górach, nad morzem. Cenimy komfort, jaki daje własne lokum. Spanie we własnym łóżku stanowi dla nas niepodważalną wartość. Domki letniskowe powoli ulegają metamorfozie. Przekształciły się z prowizorycznych drewnianych budek w piękne murowane domki z ogródkami, altanami i murowanym grillem. Właściciel hacjend często wydają duże kwoty na kupno działki w najdogodniejszej lokalizacji, najbliżej atrakcji turystycznej lub znajdującej się w zacisznym odosobnieniu.

 

Wadą domków letniskowych jest konieczność nadzorowania ich przez cały rok. Właściciele hacjend bardzo często skarżą się na włamania i pobyt dzikich lokatorów na terenie ich posesji. Bywa też tak, że są zmuszeni do wynajęcia kogoś, kto będzie dbał o posesję przez cały rok. Takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty.

 

Z uwagi na tego typu utrudnienia, coraz więcej osób buduje swoje domy w miejscowościach letniskowych i przebywają w nich przez cały rok. Świadomie rezygnujemy z wygody mieszkania w wielkim mieście. Skazujemy się na długie postoje w korkach za cenę błogiego wypoczynku w chwilach wolnych od pracy.

 

Kontakt z naturą i czyste powietrze

Przenosimy się na wieś, budujemy domy w letniskach, często wybieramy działki, które są wyraźnie oddalone od innych zabudowań. Chcemy mieć jak najwięcej przestrzeni, aby czuć się swobodnie na własnej posesji. Ekologiczna edukacja wykształciła w nas chęć powrotu do natury, odbudowania kontaktu z przyrodą. Właśnie dlatego decydujemy się na budowę domu w sąsiedztwie lasów, które filtrują zanieczyszczone powietrze. Uciekamy od tłumów i zgiełku miast.

 

Chcemy, żeby nasze dzieci mogły korzystać z dobrodziejstw cywilizacji i jednocześnie wychowywały się w przyjaznym środowisku. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest zamieszkanie w małej miejscowości, która ma doskonałe połączenie z dużym ośrodkiem miejskim. Jesteśmy społeczeństwem coraz bardziej zmotoryzowanym, dlatego dojazd do szkoły, pracy, kina nie stanowi problemu.

 

Mieszkając w uzdrowisku

Choroby cywilizacyjne wymogły na społeczeństwach zmianę trybu życia. Astmy i alergie są bardzo częstym powodem zmiany otoczenia. Budując dom w miejscowości uzdrowiskowej zyskujemy bezcenne czyste powietrze, nasycone jodem lub innymi mikroelementami, charakterystycznymi dla danego terenu. Badania wykazały, że jeden z najzdrowszych mikroklimatów jest tworzony przez bory sosnowe. Chcemy budować swoje domy w przestrzeni pozbawionej zanieczyszczeń i smogu. Pewnie dlatego Żarki-Letnisko otoczone majestatycznym lasem sosnowym, cieszą się coraz większym zainteresowaniem turystów i stanowią cel migracji. Działki sprzedawane na tym terenie, są niezwykle atrakcyjną lokalizacją dla ludzi z miast, którzy szukają odpoczynku oraz dla mieszkańców wsi, którzy chcą mieszkać na łonie przyrody.

Specjalista budowlany

mgr Aneta Raksimowicz

powrót do listy