Coraz więcej domów jednorodzinnych?
2015-06-09

To całkiem prawdopodobne biorąc pod uwagę zmiany w prawie budowlanym oraz rosnącą podaż działek budowlanych. W łatwy sposób można też sprawdzić potencjał inwestycyjny tych gruntów i zdecydować o najkorzystniejszej cenie dla nas. Wystarczy wybrać się do urzędu gminy.

 

Ceny działek budowlanych zależą od wielu czynników. Przede wszystkim jednak największy wpływ na ich położenie. Najwięcej zapłacimy za działkę na obrzeżach miast, bowiem to właśnie te miejsca mają największy potencjał inwestycyjny. Najtaniej będzie oczywiście na wsi, choć tu na cenę wpływa walor turystyczny danej miejscowości. W przeciwieństwie do cen mieszkań, ceny gruntów budowlanych w danym miejscu mogą się od siebie znacznie różnić – średnio wynoszą od 300 zł za 1mkw na wsiach do 2,5 tys. zł w miastach.

 

Najprościej wartość działki można sprawdzić zaglądając do planu zagospodarowania przestrzennego, które gmina ma obowiązek udostępnić każdemu zainteresowanemu. Z dokumentu tego można wyczytać, jakie inwestycje planowane są wokół naszej działki, a także jaki rodzaj nieruchomości może na niej powstać. Ponadto na mapie zaznaczone są media doprowadzone do gruntu lub najbliższe możliwe ich podłączenie. O cenie decyduje również kąt nachylenia działki, co wpływa na odprowadzanie wody deszczowej.

 

Pamiętajmy również, że w czerwcu wchodzi w życie nowy przepis prawa budowlanego, który znosi konieczność występowania o pozwolenie na budowę domów jednorodzinnych, a jedynie wymaga złożenia planu budowy w urzędzie gminy. Jeśli samorząd w ciągu 30 dni nie zgłosi żadnych zastrzeżeń można rozpoczynać budowę.
Aneta Raksimowicz
powrót do listy